E-Shop

Jak nakupovat na AliExpress

Jde o internetový obchod gigantických rozměrů. Je z Číny, kde je možné vše a také tam vše najdete. Otazníky pak ale nastávají, když přemýšlíte nad platbou, popřípadě reklamací či proclením. Zde naleznete pár rad, jak na AliExpress nakupovat.

Registrace a platba kartou

Založení účtu není nikterak složité. Navíc si můžete stránky přepnout do českého jazyka, což vám ušetří mnoho práce. Každý asi neumí čínskou mandarínštinu. Lze na stránkách nastavit i ceny v české měně. Registrační formulář sice není v našem mateřském jazyce, ale jak bylo již zmíněno, nejde o nic složitého a měl by to zvládnout každý. Nejlepším způsobem, jak platit vybrané zboží na AliExpressu, je nejspíše platba přes internet platební kartou. Můžete tak však platit jen objednávku nad 20 dolarů. Dále se nabízejí různé internetové peněženky, jako jsou SafetyPay, Qiwi Wallet nebo PayPal. Pokud platíte kartou, peníze nejdou k obchodníkovi dřív, než přijde vaše zboží. Až potom je AliExpress předá prodávajícímu.

Spory a reklamace

Pokud uvažujeme vzdálenost čínských obchodníků, asi se zamýšlíme také nad tím, jak případně reklamovat nevyhovující zboží. Důležité je nemazat z mailů potvrzení o odeslání objednávky. Zpravidla je zboží 60 dní pod ochranou AliExpressu. 60 dní je maximální doba od placení do doručení. Pokud se tak nestane, peníze jsou vám vráceny. Dále po 60 dnech posílá e-shop peníze obchodníkovi. Na stránkách existuje tlačítko Open Dispute. S ním můžete řešit spory. Zde řešíte i to, že zboží není takové, jaké jste chtěli, aby bylo. Buď pošlete na vlastní náklady zboží zpět, nebo dostanete slevu.

Problémy s proclením

Někdy se může stát, že vaše zásilka bude podléhat zdanění DPH a proclení. Pokud vaše zásilka však nepřekročí hranici 22 eur, můžete být v klidu a DPH se jí netýká. Pokud je částka vyšší, platíte DPH ve výši 21% z celkové částky. Hranice pro clo je 150 eur. Důležité je si dát pozor na přepočet cen. Celníci totiž nepřepočítávají dle aktuálního kurzu, ale dle kurzu 1. pracovního dne měsíce října minulého roku.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *