Zánik aut

Jak na vyřazení auta z evidence

Otázka, jak na vyřazení auta z registru vozidel, je skloňována nejen v motoristických magazínech poměrně hojně. Důvodů pro takovýto krok může být poměrně hodně. Začít bychom mohli především tím, že se z automobilu v důsledku autonehody stal nepoužitelný vrak. Mnohdy byl ale vůz odcizen, anebo došlo k tomu, že prostě již díky svému stáří a spoustě najetých kilometrů dosloužil. Vždy ve všech zmiňovaných případech budete muset vyřadit váš automobil z registru vozidel v České republice. Jiná cesta nevede…

Zákon hovoří jasně

Nejdůležitější je v celé věci logicky zákonná norma. Jedná se konkrétně o zákon účinný od 1. ledna roku 2015. Ten hovoří o dvou základních alternativách. Tu první představuje vyřazení vozu a druhou jeho celkový zánik. Jinak je třeba říct, že automobil je automaticky vyřazen z registru tehdy, když dojde k zaniknutí povinného ručení, jež se k němu vztahuje. V každém případě se soustřeďme na obě vzniklé situace.

Základní data týkající se vyřazení vozidla

Vyřazení vozidla se koná na popud jeho vlastníka, který musí doložit hned několik důležitých věcí. Jedná se o osvědčení o registraci vozu, technický průkaz a registrační značky. V technickém průkazu bude technikem zaznačena skutečnost, že je vozidlo vyřazeno z registru vozidel. Majitel jej musí zabezpečit takovým způsobem, aby neohrožovalo zdraví jeho i ostatních lidí. Po 12 měsících je nucen doložit, co se s daným automobilem dále děje, respektive, kde je skladován a další údaje.

Zánik vozu

Druhou alternativou je pochopitelně klasický zánik vozu, tedy vymazání zápisu ze zmiňované evidence motorových vozidel a jeho fyzická likvidace. Majitel vozidla jej automaticky zruší a to projde vrakovištěm. Předtím musí ale majitel auta navštívit příslušný úřad. V neposlední řadě je třeba říct, že zánik vozidla se neplatí. Mnohdy ještě dostanete za autobaterii nějaké peníze nazpět.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *