Jak lze dostat peníze od Sberbank zpět

Peníze

Sberbank v Česku končí, je neschopná vyplácet vklady, a to zejména kvůli protiruským sankcím, které na Ruskou federaci uvalil jednotně Západ v okamžiku, kdy Rusové začali útočnou válku a spustili invazi na Ukrajinu. Pro klienty této banky tedy nastává důležitá, ale nepříjemná situace. Domáhat se vrácení svých vkladů. Máme, ale dobrou zprávu – ve valné většině případů klienti o své peníze nepřijdou.

Do asi 2,5 milionu korun o své vklady nepřijdete

Česká národní banka už začala činit úkony, které by měly vést k odebrání licence bance Sberbank. Co to bude pro klienty znamenat? Přestane vám fungovat platební karta, nebude dostupné ani internetové a mobilní bankovnictví. Koneckonců již nyní je toto všechno výrazně omezené. Dočasně tak můžete být odstřiženi od vašich peněz. Nemusíte se však bát, nepřijdete o ně. Alespoň ve valné většině případů, kdy jste na účtu neměli více jak v přepočtu 100 tisíc eur, tedy na české koruna asi 2,5 milionu korun na jednoho klienta. Všechny své vklady, nejvíce však právě 2,5 milionu korun dostanete z Fondu pojištění vkladů. Nyní však musíte vyčkat, až se tyto náhrady z Fondu začnou vyplácet.

Co nyní musíte udělat a kdy se bude vyplácet

Nejnovější informace ukazují, že s výplatami z Fondu pojištění vkladů by mohlo dojít již od 9. března, tedy za dva dny. Nepotřebujete vyplňovat žádné formuláře, stačí přijít s vaším dokladem totožnosti na pobočku komerční banky, která bude pověřena výplatou těchto vkladů. V bance předložíte tento průkaz totožnosti, tedy občanku či pas, a jste-li fyzickou osobou – podnikatelem, připravte si jetšě výpis z živnostenského rejstříku.

Co když u Sberbank máte více účtů

Pokud máte více účtů u končící Sberbank, pak se nevyplácí tyto vklady z Fondu zvlášť. Naopak se první všechny vklady sečtou a až poté se vydají. Pokud součet vašich prostředků na všech účtech nedělá více, jak 2,5 milionu, je to jedno. Pakliže však máte například dva účtu a na obou máte 2,4 milionu korun, pak nezískáváte 2x 2,4 milionu korun (každý vklad je do 100 tisíc eur, a tedy pojištěn), ale jen jedenkrát 2,5 milionu korun (jelikož po sečtení máte u Sberbank 4,8 milionu, což překračuje pojištěný limit).

Zdroj: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-valka-na-ukrajine/705455/otazky-a-odpovedi-kolem-padu-sberbank-v-cesku-jak-neprijit-o-penize-a-co-s-hypotekou.html?kapitola=2305495
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.