Díky válce na Ukrajině mohou raketově zdražit potraviny

pšenice

Ruská agrese na Ukrajině táhne nahoru ceny pohonných hmot, a je pravděpodobně jen otázkou krátkého času, než se tento nárůst propíše i do dalších částí ekonomiky. Ropa a zemní plyn ale nejsou jediné komodity, jejichž dodávky na světový trh ruská agrese ohrožuje. Zasažen bude pravděpodobně i trh s pšenicí, což povede ke zvýšení cen mnoha potravin.

Válka a pšenice

Světové trhy se začínají potýkat s nedostatkem pšenice, neboť napadená Ukrajina a sankcemi izolované Rusko dohromady představují asi čtvrtinu její světové produkce. Významná je též jejich produkce kukuřice. Dovoz těchto plodin přes Černé moře je nyní v ohrožení, dodávky pšenice i kukuřice se snižují a jejich ceny raketově stoupají.

Takto narušené dodavatelské řetězce jsou strašákem pro mnoho zemí, do kterých se právě tento sortiment dováží (resp. nyní spíše nedováží). Náhradu může svět nalézt v rýži. Nabízí se v tomto ohledu např. Indie, která je velkým producentem rýže. Odtamtud by se mohla rýže dovážet a Indie by se tak mohla stát významným exportérem. Tržby za rýži by se Indii mohly rozhodně hodit, neboť se jinak jedná o poměrně chudou zemi.

rýže

Foto: Pixabay

Západ a nedostatek pšenice

Jiné země, například Spojené státy, vzali daný problém za svůj a začali s jarními pracemi na polích. Celkově jsou podle všeho světové zásoby rýže dostatečné a její produkce by se měla navýšit.

Některé země se pak vývozu určitých plodin doslova brání, příkladem je Maďarsko, které zakázalo kvůli možným nedostatkům pšenici vyvážet. Hájí si tak své potřeby ve své zemi, a na ostatní se příliš neohlíží.

Ceny za všechny uvedené produkty jen porostou a doba nejspíš přiměje k pěstování rýže a obilovin na vlastních polích i další země. Je tedy otázkou, zda třeba místo řepky nebude i u nás v České republice vhodné pěstovat opět spíše obilí. Zdražení potravin je však věcí prakticky nevyhnutelnou.

Zdroj informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ryze-valka-ukrajina-ceny-komodity-potraviny.A220304_092541_eko-zahranicni_drh

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.