Cena pohonných hmot a jak ušetřit

Benzín

Dnes se podíváme na nynější stav, ale také na krátkodobý vývoj cen pohonných hmot. Ty jsou nyní na historicky rekordních číslech. Co lze v dalších týdnech a měsících očekávat? A je možné v této době vůbec na pohonných hmotách nějakým způsobem ušetřit? Tomu se dnes budeme věnovat. Tak pojďme na to!

Ceny dynamicky rostou, někde se však zastavil čas

Ceny pohonných hmot již nyní ve velkém množství případů překonaly psychologickou hranici 40 korun za litr. Ať již jde o benzín nebo naftu. Může za to válka na Ukrajina, avšak nejde o jediný důvod. Dále se na cenách podepisuje dražší ropa a stoupající cena biosložek, které se do pohonných hmot dávají. Můžeme však i v těchto dnech narazit na některé čerpací stanici, kde jako by se zastavil čas. Čísla na obřích tabulích se zde mění jen velmi pomalu. Některé čerpací stanice se totiž v této situaci na trhu snaží držet marže na jeden litr v rozmezí 0,50 až 1 koruny. Chtějí tak vydržet co nejdéle, aby měly oproti konkurenci nižší ceny, v průměru to pak může dělat až 2 koruny na litr pohonné hmoty.

Dočkáme se hranice 50 korun za litr?

I v blízké budoucnosti budou muset řidiči počítat se zdražováním. A to tak výrazným, že bychom za pohonné hmoty mohli zaplatit i 50 korun za litr. Pokud bude eskalovat situace ohledně dodávek ropy a zemního plynu z Ruska, které nyní vede válku na Ukrajině a je Západem silně sankcionováno, pak se k historické hranici 50 korun můžeme dostat. Válka však není jediným důvodem. jak bylo již zmíněno zvyšují se také ceny biosložek pohonných hmot a zdražuje ropa.

Černý scénář – uzavření ropovodu

Pokud Rusko uzavře kohoutky svých ropovodů, může to představovat černý scénář pro ceny pohonných hmot v Evropě. Nyní však stále proudí ropa dle dohodnutých smluv. Například v České republice probíhá zásobování, i přes válku na Ukrajině a silnými sankcemi vůči Rusko, standartně skrze ropovod Družba. Plynule jsou také zásobovány čerpací stanice.

Jak nyní ušetřit

Ceny jsou nicméně vysoké. Proto je dobré zkusit při užívání vozidel šetřit. Jak? Například následujícími způsoby. Existují například aplikace, jako je iPumpuj, Pumpdroid, Mapy.cz či Waze, které umožňují uživatelům sledovat na mapách aktuální ceny pohonných hmot na jednotlivých stanicích. Dále je dobré, pakliže některé z čerpacích stanic toto nabízí, používat tankovací karty. Často nabízejí slevy až 1 korunu na litr. Další možností je důkladné plánování trasy. Vyrážíte-li autem, naplánujte si také doplnění benzinu nebo nafty dle aktuálních cen. U méně frekventovaných cen se můžete dostat k cenám a o 2 koruny na litr nižším, než je průměr.

Zdroj: https://www.denik.cz/ekonomika/ceny-benzin-nafta-ukrajina.html
Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.