Jak jsme volili: Ženy Piráty a STAN, neočkovaní SPD

Volby

Podíváme se na velmi zajímavá data, která vycházejí z průzkumů společnosti PAQ Research. Tyto průzkumy se zabývaly tím, jak jsme v letošních parlamentních volbách volili. Které věkové či jiné skupiny měly jakého favorita? Jde vůbec voliče jednotlivých stran a koalic zobecnit? O to se nyní pokusíme. Pojďme na to!

Mladé ženy, mladí muži, důchodci a neočkovaní

Kdybychom chtěli na základě dat z výše uvedených průzkumů učinit nějaké zobecňující závěry, pak ze říci, že v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky volily koalici Pirátů a Starostů spíše mladé ženy. Druhou opoziční koalici SPOLU, kterou tvoří strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09, zase volili spíše mladí muži. U voličů hnutí ano převažují důchodci a Svobodu a přímou demokracii Tomio Okamury (SPD) volili spíše neočkovaní spoluobčané. To vyplývá z průzkumů, kterých se účastnily tisíce lidí. U obou koalic (PirátiSTAN a SPOLU) lze také poznamenat, že měly velkou podporu u mladých voličů. Dvě třetiny lidí ve skupině 18-34 let volily jednu z uvedených koalic.

ČSSD a KSČM ztratili své tradiční voliče

U neúspěšných tradičních levicových stran ČSSD a KSČM, které se velkou měrou účastnily na dosavadní vládě Andreje Babiše (ČSSD jako juniorní partner a KSČM jako strana poskytující této menšinové vládě podporu), lze říci, že ztratily podporu těch skupin voličů, již tradičně tvoří elektorát těchto stran. Zejména tedy ČSSD a KSČM ztratily podporu nezaměstnaných, lidí s nízkými příjmy a lidí s nižším vzděláním. Právě tato ztráta pak stále obě strany angažmá ve Sněmovně. Obě strany tedy poprvé v historii nezasednou v dolní komoře parlamentu.

Podpora hnutí ANO a SPD

Skoro polovina lidí, kteří jsou nyní v důchodu volila vládní hnutí ANO 2011. Asi čtvrtina lidí s nízkými příjmy a nezaměstnaných pak také odevzdala hlas nejsilnějšímu vládnímu hnutí. Stejný podíl ANO volil i ze skupiny lidí od 35 do 54 let bez maturity. SPD se pak také může spoléhat na podporou lidí s nižším vzděláním. Zajímavé také je, že dle průzkumu volilo 22 procent neočkovaných lidí nad 55 let právě hnutí Tomio Okamury.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pruzkum-koalici-piratu-a-stan-volily-mlade-zeny-ano-duchodci-a-spd-neockovani/2111230

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.