EU reaguje na dění na polských hranicích s Běloruskem

Hranice

Polská východní hranice s Běloruskem je nyní tématem číslo jedna v mnohých médiích. Není se fakticky čemu divit, jelikož právě tam se shromažďují až tisíce migrantů. Ti jsou na jedné straně tlačení běloruským režimem a na druhé zadržování polským ostnatým drátem. Jejich situace je tristní a lidská práva se pošlapávají na mnoha stranách. Evropská unie, zdá se, zatím spala. Nyní přichází z její strany další sankce vůči Lukašenkovi.

Běloruský státní letecký dopravce omezí své služby

Přesně tak. Běloruský státní letecký dopravce Belavia už nebude od dnešního dne odbavovat občany zemí, z nichž pochází běženci. Půjde tedy o Jemen, Irák a Sýrii. Lety do Běloruska prostřednictvím tohoto dopravce se tak konat nebudou. Cestující budou pochopitelně moci požádat o vrácení peněz a bude jim vyhověno. Mimochodem, stejné sankce se již dříve dotkly další společnosti, a to konkrétně Turkish Airlines.

Lidé jako mocenský nástroj diktátora

Hybridní způsob války je dnes bohužel u východních zemí poměrně běžnou záležitostí. Migranti, kteří se shromažďují na hranicích, se stali jakýmsi lidským nástrojem pro Lukašenkovo vyhrožování Evropě. Ta stále řeší další sankce. Běženci už pochopitelně vadí i samotným obyvatelům Běloruska. Lukašenkovi se ovšem masověji zřejmě nepostaví. Zatím si s veškerým odporem poradil po svém, násilím.

Dalších 20 000 běženců míří na hranice

Aktuálně se na hranicích nachází okolo 5 000 lidí. Dalších 15 až 20 000 lidí míří pod dohledem Lukašenkovy armády na hranice. Podle polských expertů je chybou, že Polsko nevyužívá služeb vojáků NATO a vůbec expertů z Evropské unie, na Lukašenka by se tak vytvořil větší tlak. Samotní Poláci by od EU chtěli miliardy na výstavbu plotu. Běžence, tedy lidské nástroje, v podstatě neřeší.

Zdroje info: https://www.facebook.com/Zprávy-ze-zóny-smrti-108206704980948
https://archiv.hn.cz/c1-66998220-polsko-se-pri-ochrane-hranic-boji-svych-spojencu-oslabuje-tak-nato-i-eu

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.