Řecká ekonomika je před létem plná optimismu

Řecko

Řecko si před několika lety prošlo těžkou ekonomickou krizí, která hrozila poškodit celou Evropskou unii. Zotavení z ní se Řecku v zásadě daří, byť na turismus orientovanou zemi samozřejmě drtila pandemická krize poměrně silně. První letošní předsezónní data ale vypadají konečně po dlouhé době velice dobře a Řecko tak může do blízké buducnosti hledět s optimismem.

Řecko a jeho restart

Léto ještě ani nezačalo, ale do Řecka již proudí davy turistů, hotely jsou doslova zasypány návštěvníky, a tak to letos vypadá konečně na plodnou turistickou sezonu. Řekové jsou na turismu doslova závislí, a tak si nemohou vynachválit hojný příval zájemců o jejich rodnou zemi.

Není divu, zatímco před covidem byly řecké příjmy z turistického ruchu, který se na celé ekonomice podílí hned celými 25 procenty, přes 18 miliard eur. V roce 2020 to byly miliardy čtyři. A i když loňský rok přinesl jisté oživení, příjmy stále nepřesáhly 10 miliard eur.

salát

Foto: Pixabay

První výsledky jsou skvělé

Řekové jsou velice přátelští a ve svých tavernách a restauracích jste u nich tím opravdovým a vždy vítaným hostem. Řekové navíc celou situaci vnímají jako nový restart a možnost návratu před covidovou dobou. Díky tomu se jim daří docílit toho, že turisté do Řecka nejen jezdí, ale také tam utrácejí.

Aténské památky jsou plné lidí, promenádami prochází davy lidí a Řecko se probouzí z bludného kruhu a jako by nabíralo novou sílu. Zájem turistů o Řecko si pochvalují jak majitelé restaurací a hotelů, tak provozovatelé výletních lodí a veškerých služeb, které jsou na turismus navázané. Zkrátka a dobře, letošní rok bude pro Řeky pravděpodobně významným zlomovým bodem a bude znamenat restart hojného turistického ruchu, který nebude narušován covidem

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/recko-turiste-sezona-zacatek-turismus.A220426_125039_eko-zahranicni_jadv

https://www.ekathimerini.com/economy/1183178/strong-optimism-on-course-of-tourism/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.