Rakušanova malá domů? Zvedat plat politikům sedícím na více židlích je nehoráznost

Vít Rakušan

Redukovaná odměna. Přesně tento termín odpovídá finančním prostředkům pro člena zastupitelstva obce, který zároveň pracuje jako senátor, poslanec, nebo dokonce ministr. Platy takovýchto politiků by měly každým rokem automaticky růst dle vývoje výše průměrné mzdy. Na tom by nebylo nic moc zvláštního. Už tak solidní platy politiků se ale měly ještě zvýšit, jelikož Vít Rakušan navrhoval podstatný růst právě oné redukované odměny. V dnešní době až neskutečné, ač to možná Rakušan nemyslel až tak hrozně.

Rozdíly mezi uvolněnou a neuvolněnou funkcí

Tady nepochybně jsou. Pokud je starosta nebo poslanec neuvolněný, pak má nárok na čerpání 0,6 své odměny. Uvolněný pouze 0,4. Rakušan podle jeho slov jenom chtěl, aby se odměny sjednotily. Proč ale na horní hranici? To už chápe málokdo kromě některých politiků. Bohužel. Rakušanův záměr narazil.

Rozdíly v odměnách jsou markantní

Tak třeba takový starosta obce do 300 obyvatel pobírá odměnu jako uvolněný ve výši 28 352 korun, pokud by byl neuvolněný, šlo by o sumu 47 255 korun. U obce nad 200 000 obyvatel už se jedná o sumy 80 806, respektive 134677 korun. To už je mnohem vyšší rozdíl. A takto bychom mohli pokračovat. Většina funkcí je pochopitelně uvolněná, takže by podle návrhu měli dostat tito lidé mnohem více peněz.

Mechanismus valorizace platů politiků nezná nikdo

Rakušan přece chtěl, aby se platy politiků zvedaly automaticky bez dalších vládních rozhodnutí. Přesný návrh valorizace a princip jejího fungování ale prozrazen nebyl. Že by neexistoval? Politici by každopádně měli mít jeden plat. Vždyť třeba poslanci a senátoři mají bez funkce a paušálních náhrad 102 tisíc hrubého, předsedové obou komor parlamentu a premiér takřka 275 tisíc korun. O tom, jak navíc svoji práci vykonávají politici na dvou a více židlích, bychom mohli dlouze diskutovat.

Zdroje info:Autor, https://www.novinky.cz/clanek/domaci-rakusan-chtel-pridat-politikum-sedicim-na-vice-zidlich-narazil-40424865 

Vít Rakušan: Náhledové foto Úřad vlády České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.