Jak funguje sloučení půjček

Dnes se společně podíváme na sloučení půjček. Může jít o efektivní nástroj, jak řešit situaci, kdy máte mnoho půjček u různých poskytovatelů. Jak to v praxi funguje? A co to obnáší? Pojďme se na to podívat!

Kdy sloučení využít

Samozřejmě, že lepší, když žádné závazky nemáte. Často se však člověk dostane do situace, kdy má mnoho půjček, nebo dokonce řeší problémy se splácením dluhů novými dluhy. V takovém případě je lepší sloučit si vše dohromady. Může jít také o efektivní nástroj při tom, když vám hrozí návštěva exekutora. Stávající půjčky se splatí a věřitelé jsou uspokojeni. Nový úvěr se pak řídí režimem od začátku a nemusíte se vůbec dostat do problémů se splácením.

Jak to funguje

Takové sloučení, je určené pro dlužníka, který splácí více závazků souběžně. Nejde jen o tom, že vás takové splácení může skrze poplatky stát více, než kdyby šlo o jediný úvěr, ale také o to, že jde o zátěž administrativní. V praxi to tedy funguje tak, že banka, u které se rozhodnete sloučit půjčky přebere vaše závazky a splatí je za vás. Výměnou za to vám zřídí jediný úvěr u jejich společnosti. Zbavujete se tedy množství menších půjček a zřizujete si jednu větší. Často od bank dostanete v rámci jejich nabídek lepší úroky či nižší poplatky a podobně.

Proč to podstupovat?

Jaké jsou výhody či důvody pro sloučení půjček? Zaprvé s e zbavíte starších půjček, které jsou v součtu ve většině případů méně výhodné než nový sloučený úvěr. S tím se pojí další důvod, který jsme již vše nakousli a sice lepší úrok. Se sloučením úvěrů se také pojí snížení měsíčních plateb za půjčky, které může ve výsledku vést k zvýšení vašich volných měsíčních prostředků. Mimo jiné si tak můžete rychleji tvořit finanční rezervu. Posledním důvodem je ten, že získáte unikátní přehled o tom, jaké jsou vaše závazky. Když máte mnoho úvěrů u různých poskytovatelů, ztrácíte přehled. Když však tyto půjčky sloučíte, víte, že nyní splácíte jen jednu jedinou půjčku.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.