hand-588982_640

Dřívější odchod do důchodu pro náročné profese

Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky zcela reálně uvažuje nad tím, že by důchodový věk nebyl pro všechny profese stejný. Takzvaný individuální důchodový věk by se lišil podle náročnosti vykonávaného zaměstnání a pokud by člověk do nejtěžší kategorie spadal, nemusel by se v případě dřívějšího starobního obávat žádné penalizace. Alespoň tak to stojí v připravované novele zákona, která má zastání a samozřejmě i své odpůrce.

U některých profesí nejde zvyšovat hranici pro odchod do důchodu věčně

Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky hodlá snížit důchodový věk náročným profesím. To je sice možné i v současné době, nicméně za každých 90 dnů předčasného důchodu člověk přichází o peníze, které bude v posledním stádiu života nutně potřebovat. Podle statistik Komise pro spravedlivé důchody přijde předčasný důchodce každý měsíc o 1 000 Kč.

Ze statistik dále vyplynulo, že žádosti o předčasný důchod většinou podávají lidé, kteří vzhledem ke svému zhoršenému zdravotnímu stavu nemohou nadále vykonávat stávající profesi, nicméně na invalidní důchod jim nárok stále nevzniká.

S tím chce připravovaná novela zákona bojovat všemi dostupnými prostředky. Uvažuje se nad tím, že člověku vykonávajícímu náročnou profesi se za každých 10 odpracovaných let důchodový věk automaticky sníží, aniž by tím utrpěla penze. To ve výsledku znamená, že lidé s náročným zaměstnáním budou moci odejít do důchodu až o pět let dříve. Nemá být přitom podmíněno, že této možnosti musejí využít. Půjde pouze o jejich vlastní rozhodnutí.Zdroj fotografie: Pixabay.com

Koho se snížený důchodový věk týká

V současné době již existují různé kategorie práce, které dělí profese podle náročnosti a rizikovosti. Nižší hranice pro odchod do důchodu je však povolena pouze horníkům se stálým pracovištěm po zemí. Mezi náročné profese volající pro dřívější odchod do důchodu by se měly zařadit všechny práce z kategorie 4, které navíc doplní všeobecné sestry se specializací, montážní dělníci, laboranti a vůbec všichni, u nichž vinou povolání dochází k výraznému opotřebení organismu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.

23 komentářů

 1. Petr Odpovědět

  Vzhledem k hospodaření současné vlády „ANO, nám je líp“ lze očekávat výrazné posunutí věku pro odchod do důchodu. Ti z těch náročných profesí tedy půjdou tak asi v 65 letech. Ostatní nejdříve v 70 letech.

   1. rm Odpovědět

    bohužel po letošním průseru s 500mld schodkem se to na ni svalovat nemusí…, prostě to jejich chyba je a jen opravdový blb to nevidí a nespočítá si to…

   2. Petr Odpovědět

    Vzhledem k tomu, že Burešovo vládnutí nám přináší pouze dluhy, tak to není laciné, ale pravdivé. Jen dodám, že ještě před nástupem koronavirzu byl už dluh extrémně vysoký.

     1. Petr

      Tolik, kolik nás zadlužil Burš, to opravdu nezvládl nikdo. Jemu jde čistě jen o hlasy, budoucnost této země ho nezajímá ani trochu.

 2. draasal Odpovědět

  Podle statistik Komise pro spravedlivé důchody přijde předčasný důchodce každý měsíc o 1 000 Kč.
  To snad méně o 100 Kč. Kdyby šel o 3 roky dřív do důchodu tak bude doplácet???

  1. Oldřich Odpovědět

   Taky mne to hned napadlo. Autor článku snad ani neumí počítat do deseti. A celý článek je výcuc z jiné, už dávné zprávy.Prostě „novinka“.

 3. Edita Smotlachová Odpovědět

  Ministerstvo by mělo snížit důchodovou hranici i orchestrálním hráčům. Jejich opotřebení je velké a na špičkové úrovni nelze hrát donekonečna.

 4. Tomík Odpovědět

  Tak to jsem zvědav jestli do náročného zaměstnání budou počítat i pracující na směnný provoz. Když pracují pátek, svátek, noční prostě pořád. To na zdraví prostě nepřidá.

 5. Jiří Odpovědět

  už to úplně vidím jak 75 letí horník fárá do dolů a trhá rekord v těžbě černého zlata „to je demagogie možná realita?? „““a neb jak oběd nad rakve na náklady zaměstnavatele pohřeb se bude konat v kruhu zaměstnanců ….

 6. Pepíno Odpovědět

  Dobry den pracuji jako řeznīk na bourárně v chladném prostředí kde se bourajī hov.přednī a hov. zadnī čtvrtě denně se rozbourå 600-700 ks. Nedovedu si představit že v 60ti letech budu stát u pásu a bourat hov.přednī a zadní když už teď chodí z karpålama na operaci 25ti letí kluci mě osobně je 50let a řeknu våm že måm co dělat.On je moc velký rozdīl dělat manualně nebo někde v kanceláři v teple a u kávy,to bych šel klidně do důchodu třeba v 80 letech.Ono se to ve vládě hezky hlasuje kdy a kdo půjde jak do důchodu,když tam většina nic nedělá a čtou si noviny nebo se hádaj a urážej se.Ono když se to tak veme tak ta vláda je jenom banda darmošlapů stejně je úplně na nic.To je jen pro zajímavost že o řezníkách nikdo nikde nemluví a nepíše.Děkuji

  1. Peter Odpovědět

   Dobry den.také jsemdělal pobourarnach,je todřina,karpalyuž mamza sebou,šlachy skracené a bolesti v rukou a zadech,bude mi 60 a nevím co dál…S pozdravem.

  2. Bondora Odpovědět

   Pěkně a slušně napsané,jsem též řezník a momentálně pracuji v Německu jsem tu krátce,škoda že jsem nešel hned jak to bylo možné. V cz je práce dost ale chci pracovat oficiálně a né částečně na černo. nedivím se p.Babišovi co dělá velice dobře ví kde je únik peněz.Je mi 56 a jsem rád že jsem tuto práci dostal,dúchodu v čechách se nedožiju ale aspon tady vím že za dřinu dostanu zaplaceno.Pamatuji ještě za dob kdy to prý stálo za hovno že řezníky chtěli dát do skupiny jako horníky,bohužel to neprošlo,škoda.Myslím že řezničina je jedno z nejnáročnějších zaměstnání.Zátěž a chlad to je zabiják.Přesto tu práci miluji i když se v noci kroutím jak had když brněj ruce.Děkuji též

 7. Renata Odpovědět

  Je mi 53 let a tělo už nesnese zátěž.Na ID to není a s oddalováním bych měla dělat dalších 10-15 let? To nemá žádný smysl. Mladí jsou líní dělat a mi to máme strhnout ? Když se podívám kolem sebe tak někteří mladí maj důchod. Proč jen že nedělaj a jen se utápí v alkoholu a drogách.Vychovala jsem 4 děti.Dřela se na lince ted se starám o panimámu , tatínka který není soběstačný a těšce nemocnýho manžela A jak se říká zdraví máme jen jedno.Já osobně jsmem na pokraji sil.

 8. Milena Palivcova Odpovědět

  Nechápu proč jim nestačí 35 let odpracovat a konec. Proč ještě podmínka věku? A za odchod po 40 letech práce ještě penalizace, trest za ,,dřívější,, odchod… skvěle.

 9. Čermák Odpovědět

  Pokud si to v průběhu pracovnícho procesu dotyční zaplatí vyšším odvodem sociálního a zdravotního pojištění, nic proti tomu nemám.

 10. Marcela Odpovědět

  Není rozdíl ve fyzickém a psychickém opotřebení u všeobecné sestry v nepřetržitém provozu a sestry se specializací. To si prosím uvědomte !! Navíc když je matka samoživitelka.

 11. Zdeňka Odpovědět

  Myslím si, že jádro pudla je ve výši platů, protože – nízký plat nízký důchod. A ženy na to doplácejí nejvíc Protože se ještě starají o rodinu, je jejich zátěž mnohem vyšší. A důchod platům odpovídá. Tento stát si žen a jejich péče o děti vůbec neváží .Po „slavné revoluci“ jsem po mateřské měla nastoupit do práce, ale najednou bylo vše 10x dražší a plat mi téměř nevalorizovali !!! Nakonec propustili ve věku 50ti let protože jsem byla samoživitelka, tudíž problém. Nemít rodiče, asi bych byla nucena bydlet pod mostem.
  Takové byly pro obyčejné lidi důsledky “ sametové revoluce plné blech“ , které se dostali ke korytům a na převratu se pořádně nacucali !!!

 12. Vencl Odpovědět

  Pochybuji o tom, že se někdo důchodu dožije.
  Hranice důchodu se pořád posouvá a obyčejní lidé z fabrik se rozhodně důchodu nedožijou. Kdo se dožije, tak za pár měsíců stejně skončí ve futrále.
  Chtělo by to opět pořádnou revoluci, vyházet tyhle darmožrouty z radnic a z vlády
  a hodit vidle do celé EU !!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *