Při nakládání s kreditní kartou se mějte na pozoru

Poměrně velké procento lidí v České republice řeší nedostatek peněz používáním kreditních karet, které víceméně poskytují krátkodobé úvěry. Jejich používání je sice jednoduché, nicméně se dokáže také hodně prodražit. Problémy totiž nastávají ve chvíli, kdy zapůjčené peníze nestihnete vrátit bance v bezúročném termínu, nebo když nesplníte další z mnoha individuálních podmínek.

Banky na kreditních kartách hodně vydělávají

Pokud si zřídíte běžný účet u libovolné bankovní společnostibankovní společnosti, pravděpodobně vám bude kromě běžné platební karty nabídnuta také karta kreditní. Ta slouží jako krátkodobý úvěr ve chvíli, kdy například čekáte na výplatu a potřebujete si i přes nedostatek peněz nakoupit například potraviny nebo nové oblečení. Když pak stihnete onen finanční obnos vrátit v předem stanoveném termínu, nemusíte z něj navíc odvádět žádný úrok. Tento způsob placení má však samozřejmě nějaké háčky.

Bezúročné období zpravidla trvá v rozmezí od 40 do 45 dní a klient v něm může nakupovat až do výše předem sjednaného úvěrového limitu. Když ovšem dlužnou částku z nějakých důvodů neuhradíte včas, čekají na vás suverénně nejvyšší úroky ze všech existujících spotřebitelských úvěrů. Poplatek za nesplnění podmínek se pohybuje mezi 15 až 25 % z dlužné jistiny.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Banky sice lákají klienty na výhodnější podmínky případné hypotéky, když budou kreditní kartu pravidelně využívat, nicméně ve výsledku není rozdíl natolik značný, aby stál za to podstoupené riziko.

Kreditní karty jsou především pro bohaté

Ač se to zdá na první pohled zcela mimo mísu, kreditní karty se k využívání hodí spíše pro bohaté. Ti totiž většinou nemají problém splatit dluh v termínu a vyhnout se tak následkům pozdního jednání. Pokud vinou nepozornosti přeci jen zapomenou, ani vysoké úroky je ve výsledku nijak nezlomí. Pak ale samozřejmě vyvstává otázka, zda-li jsou kreditní karty vůbec zapotřebí. Bohatí lidé většinou nemají problém zaplatit za nákupy a běžné poplatky přímo z bankovních účtu.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

David Břach

Rád se s Vámi podělím o své poznatky ze světa financí.