Jak dlouho trvá převod peněžních prostředků?

Každý z nás s tím má své zkušenosti – pošle peníze někomu jinému na účet a pak čeká klidně i několik dní, než tomu druhému platba přijde. Doba, za jakou se tak stane, je různě dlouhá a je závislá například na tom, jakou banku používáte vy a jakou banku má příjemce platby. Mnohem nepříjemnější je situace, kdy vy sami čekáte na to, až vám nějaká platba přijde.

Zákon o platebním styku

Samotný stát zasahuje do podmínek platebního styku tím, že určuje maximální lhůty pro odchozí a příchozí platby. Pokud posíláte peníze do jiné banky, ze zákona musí vaše banka zajistit, aby částka byla zaslána a připsána na účet poskytovatele příjemce nejpozději „do konce následujícího pracovního dne po přijetí platebního příkazu“.

Pokud naopak čekáte platbu z jiné banky, pak poskytovatel musí částku provést neprodleně poté, kdy byla částka platební transakce přidána na jeho účet. V případě, že je platba prováděna v jiné měně než mezi měnami členských států, pak to musí být „do konce pracovního dne následujícího po dni, kdy byla částka platební transakce připsána na jeho účet“.

Kdy může být platba rychlejší?

 • Pokud je příjemcem i odesílatelem platby stejná banka. V takovém případě může dojít k převodu peněžních prostředků z jednoho účtu na druhý v řádech několika minut.
 • Platba v rámci různých bank může být také poměrně rychlá, není tomu ale tak u všech bank. Funguje to tak, že banka až na noční dávku odesílání plateb, posílá peníze ihned do clearingu ČNB.

Rychlý převod peněžních prostředků

Pokud si připlatíte za expresní platbu, můžete svou platbu odeslat a příjemce ji může obdržet ještě v ten samý den. Každá banka má své vlastní podmínky, které musí být splněny, aby platba šla takovým způsobem provést. Určuje si například maximální možný čas, kdy je možné takovou platbu odeslat. Abyste tuto expresní platbu mohli provést, většinou vám postačí, kdy provedete pracovní příkaz v ten den dopoledne.

3 komentáře

 1. lukaš střížek Odpovědět

  A taky to může být týden nebo dokonce i rok.
  A když se obrátíte s dotazem na banku jak je to možné, tak se vymluví, že to není platební transakce, ale obchodní operace.
  Nyní čekám na vyjádření arbitra, takže uvidím co mi ČNB sdělí.

 2. LaserJet Odpovědět

  Jenom bych chtěl říct, že článek postrádá spoustu slov ve větách, až se mi to nechtělo ani dočíst, když jsem hledal smysl už v pěti větách a nakonec zjistil, že chybí slovo.

 3. Ladislav Krchák Odpovědět

  Jsem klientem ČSOB. Nepochopím, jak je možné, že když na poště podám odpoledne balík nebo dopis, tak je doručen na druhý den dopoledne. Když ale pošlu peníze poštovním poukazem, tak to trvá tři dny než jsou peníze doručeny. Vždyť ty peníze nikam fyzicky neputují, nikdo je nikam neveze, jenom se digitálně přesunou. Možná je to schválně. Když banka každou platbu na tři dny zadrží, tak jí vznikne docela slušný kapitál, který pak může sama užívat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *