Jak danit autorský honorář?

Daně

Pokud jste v minulém roce pracovali tak, že vaší odměnou byl takzvaný autorský honorář,  budete jej muset, jako každý jiný příjem, zdanit. Dnes se podíváme detailně na to, jak. Typicky jde o odměnu za dílo, jehož předmětem je autorské právo. Nejčastěji tedy půjde o literární, umělecká nebo vědecká oblast.

Jako každý příjem – zdanit a odvést pojištění

Jde o výdělek, jako každý jiný. Musíte z něj tedy platit vše, co vám zákon dává za povinnost. Tedy daň z příjmu fyzické osoby nebo zdravotní a sociální pojištění. I z této zásady však existují výjimky. Například pokud přispíváte za honorář do médií, a nedělají-li příjmy více jak 10 000 Kč z jednoho místa, neodvádíte zmíněná pojištění. Píšete-li pro více médií, přičemž je jedno zda jde o internetové nebo tištěné periodikum, platí limit 10 000 Kč, vždy pro každou redakci zvlášť. To, čemu se však nevyhnete, je daň z příjmů fyzických osob.

Danění honoráře

Ve výsledku to tedy nejčastěji vypadá tak, že zadavatel, který vám honorář vyplácí, vám jej poskytne již po odečtení srážkové daně ve výši 15 %. Takto snížená částka je pak váš příjem. Například při částce 9 500 Kč, vám strhnou 1 425 Kč a vám „do kapsy“ přijde 8 075 Kč. Právě váš čistý příjem bez srážkové daně je pak daňovým základem. Nemusíte jej však nikde jinde v tomto případě ( novinářská činnost s výdělkem nižším jak 10 000 Kč) nikde hlásit ani danit.

Vyšší příjmy

Jinak tomu však je u těch novinářů s vyššími příjmy, nebo ostatními druhy autorských honorářů. Například za knihu, za vědecké práce, umělecká díla a podobně. V takových případech jde vlastně o samostatně výdělečnou činnost, jako každou jinou. S jediným rozdílem – nemusíte mít živnostenské oprávnění. Musíte se však registrovat jako plátce daně z příjmů a také u pojišťovny a OSSZ. Takto vydělané peníze se pak přiznají na finančním úřadě, který vypočítává výslednou daň.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.