Jak covid změnil obchodní výsledky nákupních center

01_centrum

Jedním ze symbolů pandemického lockdownu (resp. obou lockdownů) byly záběry prázdnotou zejících obchodních center. Na ta dopadla restriktivní opatření velmi tvrdě a zpravodajství všech médií informovaly o jejich stamilionových ztrátách. Nyní je již lockdown minulostí (pesimista by jistě položil otázku, na jak dlouho) a pozornost manažerů se soustředí na to, jak se do velkých nákupních center vrací nebo nevrací zákazníci.

Lidí je méně, peněz více

Návštěvnost velkých obchodních center a retailových parků zaznamenává zajímavý trend. Za období květen-červenec si do nich ve srovnání s posledním před-pandemickým rokem 2019 našlo cestu méně lidí. Návštěvnost je v tomto srovnání nižší asi o čtvrtinu až pětinu. Na druhou stranu se však zdá, že obchodním centrům rostou tržby, jinými slovy, lidé v nich utrácejí více, než před nástupem koronaviru.

Tato srovnání však vychází z obecných průměrů a neodrážejí skutečnost, že existují jak velké rozdíly regionální, tak sektorové. Velmi dobře se v obchodních domech daří velkým prodejnám potravin či prodejcům elektroniky, naopak prodejci oblečení během léta moc úspěšní nejsou. Jistou výjimku z tohoto pravidla tvoří obchodní dům Primark, jehož otevření v Praze se stalo velkou událostí.

02_centrum

Foto: Pixabay

Problematická Praha

Z regionálního hlediska je nejvýznamnějším trendem výrazně menší návštěvnost obchodních center v Praze daná menším počtem zahraničních turistů. Obecně platí, že s covidem se naopak nejlépe popraly malé retailové parky na okrajích menších měst.

Zvláště ve velkých centrech se covidová doba může ještě projevit, ne snad v podobě třetího lockdownu, který by díky očkování už neměl ve své absolutní podobě hrozit, ale v podobě bankrotů mnoha nájemců, kteří nedokážou přes léto dohnat velké ztráty vzniklé na jaře.

Lze ale předpokládat, že z dlouhodobého hlediska se obchodní centra opět postaví na nohy a stanou se opět továrnou na peníze, byť se to jistě nebude týkat všech z nich a najdou se takové, pro které bude ze zpětného pohledu pandemie poslední ranou z milosti.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.