Alkohol na sjezdovce se může pěkně prodražit

sjezdovka

Zimní sporty, obzvláště pak lyžování, patří u některých mezi ty vůbec nejoblíbenější sporty. Vydržet však celý den na svahu v nízkých teplotách občas není snadné ani pro otrlé sportovce. To pak často svádí k tomu se posilnit trochou alkoholu. Se špetkou alkoholu se sice zahřejete, ale hrozit vám za to mohou i nemalé pokuty. Tak pozor na to.

Jiný kraj, jiná pravidla

Grog, svařák, nebo punč dokážou člověku pěkně rozproudit krev. S alkoholem na sjezdovce ale není radno si zahrávat. Dojde-li například po požití ke srážce s dalším lyžařem, který následně utrpí úraz, bude to jistě zajímat řadu lidí. Podle toho, ve které zemi k tomu dojde, se bude zájem dělit mezi pojišťovny i policii.

sjezdovka

Foto: Pixabay

Francie a Itálie

Nejpřísnější podmínky související s požitím alkoholu na svahu mají Francie a Itálie a omezení platí také třeba v Rakousku, na Slovensku, nebo ve Slovinsku. Často jsou ale pravidla vágní a neurčitá. To je i případ Rakouska. Při nevhodném chování, kdy je lyžař pod vlivem alkoholu, tam může obsluhující vleku sebrat danému lyžaři třeba jeho skipas.

Policista, kterému se nebude chování daného lyžaře líbit, jej potom může otestovat přímo na sjezdovce. Za požití alkoholu mu může odebrat nejen skipas, ale také stanovit pokutu. I její výše pak bude všude jiná.

Pokuty v Evropě

To, jak nepříjemné dopady může lyžování s alkoholem v krvi mít, lze ukázat na příkladu Itálie. V Itálii je povolen limit hladiny alkoholu pouze do 0,5 promile. Pokud tam na sjezdovce přesáhnete tuto hladinu, hrozí vám pokuta ve výši 250-1000 EUR, což je v přepočtu 6000 – 24 000 Kč. Pokud ale hranici alkoholu překročíte o více než 0,8 promile, jedná se již o vážný trestný čin, který je podle toho i nadále posuzován.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/finance-s-alkoholem-na-sjezdovce-hrozi-poradny-prusvih-40421465

https://www.extra.cz/lyzovani-a-pokuty-v-evrope-zakaz-alkoholu-na-sjezdovkach-a-dalsi-drakonicka-opatreni-4903d

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.