Třeboňský kapr se letos na Vánoce prodraží

kapr

Kapr s bramborovým salátem patří k symbolům našich Vánoc. Ani letos nebude chybět na většině štědrovečerních tabulí. Každý, kdo si bude chtít kapra koupit, ale bude muset sáhnout hlouběji do kapsy. I tento tradiční produkt jihočeských rybníků totiž čeká zdražování.

Kapr a letošní Vánoce

Kdo si bude chtít letos na Vánoce pochutnat na třeboňském kaprovi, ten si za rybu výrazně připlatí. Kapr podraží až na 140 Kč/ kilogram. Na sádkách přitom stál loni v Praze kolem 129 Kč, vůbec nejlevněji vyšel kapr přímo v Třeboni, kde se jeho cena pohybovala kolem 119 Kč.

Ceny za kapra se výrazně zvýšily v důsledku zvyšování cen za energie. Zdražilo se krmivo, pohonné hmoty i voda, kterou je potřeba do jednotlivých sádek napouštět a také měnit. I když mají lidé o ryby stále zájem, výlov ryb bude jak se zdá letos spíše podprůměrný. Vliv na počet rybích násad mělo i sucho, které se vlivem globálního oteplování stále zhoršuje. Produkce ryb klesla překvapivě i v sousedním Polsku. Vlivem nižších počtů při výlovu bude tedy nejspíš ohrožen i export.

kapr

Foto: Pixabay

Kapr bude dražší i na export

I přesto, že třeboňští rybáři vyloví letos na podzim až 2000 tun ryb, budou při vývozu zdražovat minimálně o 20-25 %. Více než polovinu ryb při výlovu by potom měli tvořit právě kapři. Šupináči se tak vyváží do Evropy přibližně ze 70 procent, zbytek se prodá na domácím trhu u nás. Třeboňského kapra tak dobře znají i v Německu, Polsku, Itálii, ale také Rumunsku. Otázkou je, do jaké míry ovlivní růst cen odbyt ryb v zahraničí.

Právě tento pátek byl zahájen třídenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk, na kterém se podílí několik stovek rybářů. Největší producent sladkovodních ryb u nás tedy svoji roli splní, uvidíme, jak se ke koupi kapra postaví spotřebitelé.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/ekonomika/kapr-vanoce-ryba-cena-20221007.html

 https://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/pro-vanocni-kapry-chystaji-stehovani-ryby-budou-drazsi-20220921.html

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.