Itálie v boji s migrací: Země zavede nová opatření pro zvládnutí rostoucího přílivu nelegálních migrantů

Migranti

Italská vláda se snaží čelit rostoucímu počtu nelegálních migrantů, kteří neustále přijíždí na její pobřeží. S novými opatřeními plánuje prodloužit dobu zadržování migrantů a usnadnit jejich repatriaci. To všechno přichází po nedávném přílivu téměř 10 000 migrantů na ostrov Lampedusa.

Zadržování migrantů a nová záchytná centra

Italská vláda stále čelí rostoucímu tlaku nelegální migrace, což vyžaduje nová opatření. Země plánuje prodloužit dobu zadržování migrantů čekajících na repatriaci až na 18 měsíců, což je výrazné prodloužení oproti současným třem měsícům. Toto opatření má zajistit, že lidé bez nároku na pobyt budou repatriováni rychleji.

Ministři také schválili vytvoření dalších záchytných center v odlehlých oblastech. Tato centra budou sloužit k dočasnému zadržení migrantů, kteří čekají na svůj návrat do vlasti.

Migranti hledají lepší ekonomické podmínky

Podle úředníků italské vlády přichází většina migrantů do země z ekonomických důvodů, a proto jim nenáleží azyl. Toto tvrzení je podpořeno faktem, že do Itálie letos dorazilo více než 127 000 migrantů, což je téměř dvojnásobek oproti stejnému období minulého roku.

Problém s repatriací

I když Itálie uzavřela repatriační dohody s některými zeměmi, kam se migranty vylodí, proces repatriace často trvá měsíce. Organizace OpenPolis upozorňuje, že v letech 2014 až 2020 opustilo Itálii pouze 20 % osob, na které byl vydán příkaz k repatriaci. Minulé snahy o zadržení migrantů také selhaly, protože zadržení opakovaně utíkali z center a snažili se dostat do bohatších severoevropských zemí.

V dubnu letošního roku italský parlament schválil opatření na vytvoření nových migračních center pro osoby, které čekají na výsledek žádosti o azyl. Dále i více detenčních zařízení pro ty, kterým hrozí vyhoštění. Tyto stavby budou financovány částkou přibližně 20 milionů eur (488 milionu korun) po dobu dvou let.

Volání o pomoc

Premiérka Giorgie Meloniová nedávno navštívila ostrov Lampedusa a požádala Evropskou komisi o větší pomoc. Předsedkyně komise, Ursula von der Leyenová, slíbila desetibodový akční plán EU na zmírnění tlaku, ale mnozí tvrdí, že tato opatření jsou podobná těm předchozím a nemají dostatečný dopad.

Zdroje info: https://www.wantedinrome.com/news/italy-lampedusa-giorgia-meloni-migrants.html, https://www.reuters.com/world/europe/italy-pass-tougher-measures-deter-migrant-arrivals-2023-09-18/, https://www.aljazeera.com/news/2023/9/17/eu-chief-promises-action-plan-as-italy-sees-surge-of-asylum-seekers

Náhledové foto: Pixabay