Home office: Zaměstnanci si vydělají až 37 kč za den

home office

Home office byl velice rozšířený v době pandemie. Od té doby tento trend mírně klesl. Není však vyloučené, že by se tento trend opět mohl vrátit. Zaměstnanci pracující z domova by mohli získat kompenzaci za náklady v podobě 4,60 Kč za hodinu čili při osmihodinové směně 36,80 Kč za den. Za dvacet odpracovaných dní by si mohl zaměstnanec přijít na 736 Kč. O tomto hovoří chystaná vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí. Čeká se pouze na podpis prezidenta Petra Pavla.

Výše kompenzace je dána náklady

Cenu paušálu stanovilo ministerstvo práce ve vyhlášce. Výše kompenzace se tak odvíjí podle průměrné spotřeby plynu, elektřiny, teplé vody nebo odvozu odpadů. S pomocí koeficientů se poté vypočítá průměrná částka dospělého pracujícího člověka v domácnosti. Tento paušál by měl platit celý rok. Výjimka by nastala, pokud by klesly nebo se zvedly ceny nákladů o méně, respektive více, než 20 %. Výsledný paušál vychází tedy na 4,60 korun za hodinu. Zaměstnavatelé by mohli poslat i vyšší náhrady. Toto ale neplatí pro stát, samosprávy, jejich organizace a státní či veřejné školy.

Neadekvátní suma

Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly se nejedná o příliš adekvátní částku. Podle něj si seriózní zaměstnavatelé váží svých zaměstnanců natolik, že jim dávají vyšší kompenzace, než je plánovaná ministerstvem. Paušál na daný měsíc dostane pracovník nejpozději v dalším měsíci.

Protesty na ministerstvu

Náhrady nesmí být součástí výdělku a nedanily by se. O tyto náhrady mohou požádat i lidé zaměstnaní na dohodu. Novela umožňuje dávat i vyšší náhrady, ale také žádné. Proti jsou totiž některá ministerstva i zaměstnavatelské svazy. Podle jejich tvrzení by byli tito zaměstnanci zvýhodněni. Nemuseli by platit za dopravu, ani za jídlo, což nejsou podle nich nejmenší částky. Na druhou stranu uvaření obědu, objednání obědu domů nebo návštěva restaurace stojí také peníze. Takže tímto tvrzením si někteří poněkud protiřečí.

Samotná vyhláška musí projít připomínkovým řízením, které je na pořadu 20. září. Jak dopadne, to brzy zjistíme. Pokud vše projde, stačí už jen podpis prezidenta Petra Pavla.

Zdroj: https://echo24.cz/a/HEq5t/zpravy-domov-navrh-prace–domov-pausal-nakladyhttps://www.novinky.cz/clanek/finance-lide-na-home-office-mohou-dostavat-navic-700-korun-mesicne-40444021

Náhledové foto: Pixabay