IT pracovníky není těžké jen sehnat, ale také si je udržet

server

Fakt, že o IT odborníky je na pracovním trhu velká tahanice, je všeobecně známý. Tomu pak odpovídá i to, jak těžkou úlohu mají náboráři firem, kteří se snaží IT odborníky ulovit pro svoji firmu.

„Ajťáci“ a svět práce

Dobří ajťáci jsou nedostatkovým zbožím, v porovnání s poptávkou jich je žalostně málo. Jedním ze zajímavých důvodů tohoto neutěšeného stavu je i fakt, že se tomuto oboru věnuje velmi málo žen. Platí to v celé Evropě, u nás ale obzvláště. Ze všech lidí s IT vzděláním je téměř 93 procent mužů.

Česko má pak i další problém: klade poměrně velké překážky odborníkům ze zahraničí. V tomto ohledu za Evropou silně zaostáváme a míra byrokracie je u nás opravdu velká. Přesto jsou to ale právě zahraniční pracovníci, na které se náboráři musí zaměřovat, protože v domácích vodách není kde brát.

V neposlední řadě je potom na místě zmínit, že mezi IT pracovníky je velká fluktuace a své místo mění nadprůměrně často. Vyžaduje velké úsilí snížit fluktuaci IT pracovníků ve firmě alespoň o 10 procent.

laptop

Foto: Pixabay

Mají problémy řešení?

Česká ekonomika musí v budoucnu spoléhat především na kvalifikovanou a odbornou práci. Speciálně v sektoru IT se tuto potřebu daří naplňovat a Česko patří v IT k zemím na špici. Je ale třeba umožnit zahraničním IT odborníkům snadný vstup na náš trh. V současné době může celý proces trvat měsíce, někdy až rok. V tomto ohledu se nabízí šance vzít si poučení z integrace ukrajinských pracovníků po vypuknutí války v únoru minulého roku.

V tomto případě se jednalo většinu o méně kvalifikované profese (to však neznamená, že by z nich Česko neprofitovalo), podobný princip, tj. rozšíření volného trhu práce na další země nebo skupiny lidí ve spojení s digitalizací celého procesu, je ale třeba posouvat dále.

Zdroje informací: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/ddm-20221011-1

https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/it-specialiste-pracovni-trh-mzdy-podminky-poptavka.A220811_677784_podnikani_sov

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.