Investování do zlata se vyplatí

Zajímá vás, jaká je nejlepší investice? Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně. Ať už investujete do zlata, akcií, nemovitostí nebo komodit, každá tato varianta má své klady a zápory. Záleží pouze na vás, kterou možnost investování si vyberete. Vždy si investici dobře promyslete a informujte se u odborníků, protože investování je samozřejmě spojeno s rizikem.

Individuální a kolektivní investování

Investovat můžete buď individuálně, nebo kolektivně. Při individuálním investování rozhodujete samostatně. Sami si určujete, kdy bude investiční transakce uskutečněna, za jakou cenu a s jakým aktivem. Individuální investování vyžaduje znalosti ekonomické, finančně-investiční, znalost informací s daným aktivem a samozřejmě zkušenosti. Kolektivní investování spočívá v tom, že se do fondu shromažďují prostředky od jednotlivých investorů. Investor nakoupí podílové listy nebo akcie a tím svěří své finance fondu. Správce fondu se pak stará o investování vašich financí.

Investování do zlata

Zlato je vhodný prostředek pro uchování jmění. Je vzácné, a proto drahé. Má vysokou hodnotu a hustotu, chemicky je stabilní a v běžných podmínkách téměř nezničitelné. Dříve se oběžné mince vyráběly ze slitin zlata s jinými kovy, dnes se investiční zlaté slitky vyrábí pouze ze zlata ryzího, což je zlato 24 karátové, o které je největší zájem. Investiční zlaté mince mohou být raženy i z 22 karátového zlata. Hmotnost zlata se udává v gramech nebo trojských uncích. Zlaté slitky nakoupíte v bankách, specializovaných obchodech nebo na internetu. Zaměřte se na uncové mince, protože celosvětový zájem vám zaručí možnost prodeje. Nečekejte ale žádný velký zisk.

Investování do nemovitostí

Investování do nemovitostí je považováno za velmi vhodné. Mějte na paměti, že ceny se odvíjí od poptávky, cena je pak odrazem situace na trhu. Důležitá je výše úrokové sazby a dostupnost úvěrů. Musíte rozeznávat cenu tržní, která se odvíjí od momentální nabídky a poptávky a cenu odhadní, která se týká oceňování majetku a zpravidla bývá vyšší než tržní. Investovat lze také do stavebního pozemku. Můžete se také zapojit do nemovitostních fondů, na investici vám postačí pár tisíc a riziko prodělku je zde mnohem menší.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.