Investice do zlata jsou opět v kurzu. Kvůli covidu

Stále žijeme v době globální pandemie nového onemocnění Covid-19. Právě tato doba je také spojena s vládními omezeními po celé planetě, které bojují proti živelnému šíření nákazy a kolapsům zdravotních systémů. Tyto snahy se však odráží v ekonomice, která je v útlumu. Kvůli ekonomické situaci a nejistotě nyní více lidí sahá po možnosti alternativ k běžným investicím. Například i do zlata, které je opět v kurzu.

Stabilní investice do horších časů

Proč právě zlato? Je to typické i obecně známé. A zejména ověřeno praxí. V těžších dobách se dá na investice do zlata dobře spolehnout. Může se ukázat ten či onen výkyv ceny tohoto drahého kovu, avšak jde o komoditu víceméně stabilní. A právě stabilita je to, co z této investiční možnosti dělá dobrou příležitost a vyhledávanou cestu v dobách ekonomicky nestabilních či špatně předpovídatelných. To je i nynější situace poznamenaná pandemií koronaviru.

Proč investoři nyní volí zlato

Zejména kvůli ekonomickým vyhlídkám. Vakcinace, která měla ukončit pandemii nejspíše nebude tak rychlá jak se předpokládalo. Dále je nyní jasné, že ekonomiku bude ovlivňovat strach z mutací covidu a standardní investiční nástroje, které by investoři obvykle volili, jsou nyní pod vlivem rizika, spojeného se zadlužováním státních rozpočtů po celém světě. Zlato je nyní prostě atraktivní. S největší pravděpodobností jej budou nakupovat také centrální banky do svých devizových rezerv a nízké úrokové sazby na trhu prostě volbu zlata logicky vysvětlují.

Volit investice do bitcoinu?

Stejně jako poptávka po drahých kovech téměř raketově vzrostla také poptávka po krypotměnách. Zejména po nejznámější z nich – bitcoinu. Tato poptávka je zapříčiněna zejména rekordním nárůstem hodnoty této kryptoměny v roce 2020. Vyplatí se tedy nyní do bitcoinu investovat? Počátek pandemie v březnu a dubnu minulého roku ukázal, jak nevypočitatelný bitcoin dokáže být. V březnu rekordně klesl a v dubnu se pohyboval na hodnotách okolo 4 tisíc dolarů. Na podzim se však již ocitl na svém rekordu – 41 tisíc dolarů. Nyní je jeho hodnota zhruba 32 tisíc dolarů. S investicemi do bitcoinu je to tak složitější. Je to jako na houpačce. Investice do něj není nesmyslem, ale pokud chcete stabilní investici, kterou představuje již zmíněné zlato, pak vaše očekávání bitcoin nenaplní.

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.