Investice do akcií

Rozhodli jste se investovat do akcií, ale nevíte, kde zjistit podrobnější informace? Rozhodli jsme se pro vás sepsat pár základních rad a informací, které byste měli vědět, než se do investování pustíte.

Jak začít s investováním do akcií

Než začnete investovat do akcií, měli byste si odpovědět na otázku, co vás k tomuto investování vede. Obchodovat s akciemilze na internetu, což je nejlevnější a nejrychlejší varianta, přes telefon či na pobočce. Prvním krokem je výběr obchodníka s cennými papíry. Dále je třeba s vámi vybraným on-line brokerem uzavřít smlouvu, ke které budete dokládat průkaz totožnosti. Budete-li obchodovat na pražské burze, budete dokládat číslo účtu v SCP. Pro obchodování na české burze RM-SYSTÉM budete dokládat registrační číslo RM-S, a to v případě, že ho již máte. Poté, co máte podepsanou smlouvu a zřízen přístup, stačí na nový obchodní účet vložit či poslat peníze. Nyní vám nic nebrání v obchodování s akciemi.

Jak správně investovat

Je třeba znát svůj vlastní finanční cíl. K tomu vám pomůže sestavení rozvahy. Následně je důležitým krokem vybrat optimální investiční strategii. Nezapomeňte brát v úvahu vývoj budoucí inflace, všechny dosavadní investice včetně stavebního spoření a životního pojištění. Nejdůležitější je však uskutečnění investiční strategie. Jde o dlouhodobý přístup, kterého byste se měli cílevědomě držet a neměnit příliš často jeho strukturu. Měnit strategii je dobré nejdříve jednou za tři měsíce.

Kde investovat v ČR

V České republice jsou dvě burzy cenných papírů, a to Burza cenných papírů Praha a RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů. Obchodování na pražské burze probíhá v automatizovaném obchodní systému. RM-SYSTÉM je trh pro drobné a střední investory, kde se obchoduje s akciemi významných českých i zahraničních společností, dále s dluhopisy a investičními certifikáty. Pokud byste chtěli investovat do akcií, zajímejte se o akcie ČEZU. Akcie ČEZ jsou považovány jako velmi výnosná investice z dlouhodobého hlediska. Na trhu jsou také NWR akcie, jejich nákup je v současné době diskutabilní.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.