Valuty a jejich současný stav

Valuty jsou peníze cizích měn, jejich bezhotovostním protějškem jsou pak devizy. Zajímá vás, jak se orientovat ve směnárnách a bankách, jak poznat výhodný aktuální kurz? Co znamená valuty nákup a prodej a jak je to s manipulačním poplatkem? Pak si přečtěte následující článek.

Valuty – nákup a prodej

Valuty nákup na kurzovním lístku je kurz, který obdržíte, pokud máte cizí měnu a směnárna či banka vám vyplácí české koruny.Valuty prodej se vztahuje na ty transakce, při kterých máte české koruny a požadujete valuty. Pozor však na reklamy, kde jsou inzerovány kurzy prodejní. Jsou vyšší a lákají, abyste si vyměnili právě v této směnárně nebo bance. Ne vždy máte také možnost zajistit si celý obnos najednou. Většinou tento problém mají malé směnárny. Musíte tak navštívit více prodejních míst, což vás stojí nejen čas, ale také peníze, protože většinou narazíte na jinak výhodné kurzy a projedete více benzínu.

Kurzy valut

Kurzy valut, stejně tak kurzy valut exotické měny nediktuje ČNB. Kurzy valut si směnárny určují samy na základě poptávky a nabídky. Směnárny většinou reagují na aktuální vývoj kurzu na oficiálním obchodním trhu. Reagují také na regionální trh a většinou kurzy valut přizpůsobují. Avšak celý den drží minimální rozdíl mezi nákupním a prodejním kurzem, čemuž se odborně říká spread. Ten nejenže pomáhá klientům výrazně šetřit finance, ale i zvýšit obchodníkům jejich zisk. Některé banky si mohou dovolit vypsat jeden kurz, protože rozpětí mezi nákupním a prodejním kurzem má banka mnohem vyšší, a proto si menší pohyby kurzů na trhu může dovolit ignorovat.

Valuty a manipulační poplatek

Banky a směnárny si účtují poplatky za uskutečněnou výměnu peněz. Poplatky se pohybují  v rozmezí 0 až 11% při nákupu a 0 až 5% při prodeji z pozice obchodního místa. Jsou však také směnárny, kde valuty opravdu seženete bez poplatků. Nabízí se vám také možnost získat VIP valutový kurz společnosti Exchange s.r.o. Podmínkou je to, že uskutečníte obchod od 100 000,- Kč, případně předložíte kartu VIP klienta pro libovolný obchod či slevový kupón pro obchody v celkovém objemu od 1 000,- Kč. Podívejte se také na valuty.net, což je značková síť směnáren, kde najdete nejen kurzovní lístek a VIP nabídku, ale spoustu zajímavých rad a tipů. Valuty zde můžete také rezervovat online z pohodlí domova.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *