Na privatizačních účtech je až 10 mld, mohou být i vaše

01_Akcie

Až 200 tisíc lidí v Česku vlastní prostředky, aniž by o tom věděli či na to zapomněli. Na mysli máme totiž problematiku takzvaných zapomenutých privatizačních účtů. Jde o účty zřízené za kuponové privatizace. Jsou na nich akcie či nároky na vyplacení dividend. Jejich majitelé o nich neví, protože na existenci takového účtu již zapomněli, nebo protože jde o účty, které po někom zdědili. My se podíváme, jak si ověřit, zda právě vy nejste oním šťastlivcem, který má někde zapomenuté jmění.

Pro mnohé kuponovka není uzavřená

Centrální depozitář cenných papírů eviduje asi 750 tisíc nezařazených účtů, na které vlastníci zapomněli. Hodnotnější akcie jsou sice jen na menšině těchto privatizačních účtů, avšak i tak může jít až o 200 tisíc účtů. Jedna třetina z těchto zapomenutých účtů je pak psaná na zemřelé vlastníky. To znamená, že byly předmětem dědictví a dědicové o nich nejspíše ani neví. Právě tímto problémem se zabývá startup Zapomenuté miliardy. Ten pomáhá lidem objevit své zapomenuté účty z dob kuponové privatizace a udělat tak definitivní tečku za tímto investičním počinem.

Ověřte si případný zapomenutý účet online

Investoři z dob kuponové privatizace budou typicky dnes seniory. I přesto jim mohou jejich potomci pomoci s ověřením, zda i oni nejsou vlastníky ještě nějakých akcií z dob „koponovky“. Vše se děje online na stránkách www.zapomenutomiliardy.cz. Zde stačí jen několik základních osobních údajů, které systém vyhodnotí a najde vám případně zapomenuté privatizační účty. Služba je zdarma, dokud není váš majetek nalezen. Jen za hledání tak nic neplatíte. Najde-li se účet, pak je služba zpoplatněna dle předem daného sazebníku, kdy se platí procenta z konkrétní akcie. U jednotlivých akcií je sazba jiná, ale nejčastěji se pohybuje okolo 10 %. Startup také garantuje, že klient nezaplatí nikdy více než 15 % z nalezeného majetku.

Služba také pomůže se zpeněžením akcií

Pokud tedy naleznete nějaké akcie, pak je otázka, co s nimi uděláte. Pro nezkušenou osobu nemusí být nic jednoduchého je rychle zpeněžit. Právě s tím vám také pomůže služba Zapomenuté miliardy. Pomůže vám se všemi formálními náležitostmi a usnadní rychlý prodej akcií. Nejvíce pomůže tato služba v případě, kdy nalezené akcie již nepatří veřejně obchodovatelné společnosti.

Zdroj: TZ Zapomenuté miliardy
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.