Intel dostal podporu od prezidenta ve výši 20 miliard dolarů

intel

Americká společnost pro výrobu čipů Intel získala grant a půjčky ve výši 20 miliard amerických dolarů. Společnost zároveň doufá, že se jí podaří zajistit dalších 25 miliard dolarů v daňových úlevách. Plány Intelu na následujících pět let jsou gigantické. Americký gigant pro výrobu čipů hodlá investovat celkem 100 miliard dolarů do výstavby a rozšíření továren během následujících pěti let. Jako cílovou lokaci si vybral CEO firmy Pat Gelsinger prázdná pole poblíž Columbusu ve státu Ohio.

Podpoření projektu ve čtyřech státech

Přeměnu prázdných polí označuje Gelsinger jako největší výrobní závod Umělé inteligence na světě. Uvedení do provozní činnosti je naplánováno od roku 2027. Plán bude zahrnovat také přeměnu poboček v Novém Mexiku a Oregonu. Společnost Intel plánuje rozšířit své závody v Arizoně, aby se zbavil vlivu odvěkého rivala – Taiwan Semiconductor Manufacturing Co, který rovněž staví továrnu ve státě Arizona. Intel doufá, že pomoc Bílého domu pomůže vrátit Intel na čelo výroby polovodičů v USA.

Ztráta dominantního postavení v žebříčku

Dlouhodobě vedl Intel žebříček, dokud na scénu nepřišlo TSMC. Do té doby Intel vedl ve výrobě nejrychlejších a nejmenších polovodičů na světě. Prodával je za prémiovou cenu a investoval zisky zpět do dalšího vývoje, aby nadále vévodil světu. V roce 2010 nastal zlom, když firmu vystřídalo TSMC a jeho ziskové marže raketově klesly. Aktuální prognózy predikují, že Intelu bude trvat minimálně tři roky, než začne být konkurenceschopný. Rozdíl v akciích mezi oběma hráči je značný. Zatímco Intel disponuje 42 americkými dolary, TSMC 136 dolary.

Budoucí vyhlídky

Americká ministryně obchodu Gina Raimondová považuje dohodu za důležitý krok k tomu, aby se Spojené státy dostaly na vedoucí pozici ve zpracovatelském průmyslu. Tvrdí také, že výhledově daná dohoda pomůže dostat USA na globální trh z 0 procent na 20. Intel tvrdí, že chystané projekty vytvoří až 20 000 nových pracovních míst ve výrobě továren a 10 000 ve výrobě čipů.

Zdroj: https://www.reuters.com/technology/intel-prepares-100-bln-spending-spree-across-four-us-states-2024-03-20/https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/intel-dostane-od-vlady-usa-20-miliard-dolaru-na-vyrobu-cipu-na-domaci-pude-1414426https://www.cnbc.com/2024/03/20/intel-awarded-up-to-8point5-billion-from-chips-act-with-loans-available.html

Náhledové foto: