Prázdná Poslanecké sněmovna: Politici placení z našich daní si už asi mohou dovolit všechno

Poslanecká sněmovna

Od 1. ledna 2024 činí platová základna poslance Parlamentu České republiky 94 775 korun. To bezesporu není málo a leckdo by si takovýto plat přál. Pochopitelně to není všechno, jelikož poslanci pobírají také náhrady, příplatky ve výborech a další různé peníze za nejrůznější funkce. Mají také mnohé příplatky třeba za osobní asistenty, odbornou literaturu a podobně. Vše je pochopitelně v pořádku, vždyť žijeme v demokratické společnosti. Poslanci by ale měli chodit do práce, což se často neděje.

Normálního člověka by už z práce dávno vyhodili

Pokud člověk nebude chodit do práce a neodvádět danou činnost, bude pochopitelně za zaměstnání vyhozen. Zcela normální věc. Vždyť tradičně máme čtyři až pět týdnů dovolené a Sick Days. Prostě si nemůžeme dovolit do práce nechodit. Když už, tak se na dovolenou musíme zeptat a neúčast z důvodu nemoci musíme mít potvrzenou od ošetřujícího lékaře. Poslanci jsou v pohodě. Řešit z tohoto pohledu nemusí vůbec nic.

Iluze nadlidí je nechutná

Poslanci si svými absencemi vytváří jakousi iluzi nadlidí, což vede mimo jiné k tomu, že je veřejnost nemusí. Stačí se podívat do Poslanecké sněmovny a většinou se setkáte s tím, že je tam prostě poslanců velmi málo. Nyní odcházeli skrze výstupy týkající se emailu Andreje Babiše v podstatě plánovaně. Neskutečné. Za naše peníze se prostě a jednoduše flákají? Nejspíše ano. Dokud jim to zákony dovolují, tak ani nemusí nic řešit.

Mizerná účast mnoha politiků

Zajímavé jsou údaje třeba z roku 2022. Třeba taková ministryně obrany Jana Černochová se ve druhé polovině roku účastnila jen 31 % hlasování, ministr vnitra Vít Rakušan 39 %. Méně než poloviční účast měl také ministr financí Zbyněk Stanjura. V nadpoloviční části se umístil Marian Jurečka s 65 % podobně jako premiér Petr Fiala. O co třeba Andrej Babiš? Ten označil Sněmovnu jako žvanírnu, přičemž naposledy řečnil přes 3 hodiny. Po období 2013–2017 a 2017–2021 měl jednu z nejnižších účastí. Ať už jde o jakékoli politiky, do práce by chodit měli. Otázkou je, co se s tím dá dělat.  

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=675&z=3729,https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-prace-poslancu-za-rok-2022-nejhorsi-stale-predseda-ano-premier-se-polepsil-221492?

Poslanecká sněmovna PČR: Náhledové foto autor Pirátská strana https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Poslaneck%C3%A1_sn%C4%9Bmovna_2018-06-28.jpg

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.