Skandál Evergrande: Největší finanční podvod v historii Číny?

dum

Čínské regulační orgány odhalily masivní podvod v developerské skupině Evergrande, největším případu finančního podvodu v historii země. Společnost a její zakladatel Xu Jiayin čelí pokutám a doživotnímu zákazu na trhu s cennými papíry za nadhodnocení příjmů o 78 miliard dolarů.

Kolosální manipulace s čísly

V roce 2023 Čínská komise pro regulaci akciových trhů (CSRC) zahájila vyšetřování Evergrande, developera, který kdysi patřil mezi největší v Číně. Po osmiměsíčním zkoumání CSRC odhalila rozsáhlý podvod zahrnující falšování tržeb a nadhodnocení zisku.

Zjištění CSRC ukázala, že Evergrande zfalšoval tržby za rok 2019 o 214 miliard jüanů (30 miliard dolarů) a za rok 2020 o 350 miliard jüanů (48,6 miliard dolarů). V důsledku toho byl čistý zisk za rok 2019 nadsazen o 63 % a čistý zisk za rok 2020 o 87 %. Celková výše zfalšovaných tržeb za dva roky dosáhla 78 miliard dolarů, čímž se jedná o největší případ finančního podvodu v historii Číny.

Zodpovědnost a doživotní zákaz

Za tento skandál nese hlavní zodpovědnost Xu Jiayin, zakladatel a předseda Evergrande. CSRC zjistila, že Xu Jiayin „rozhodoval, organizoval a realizoval finanční podvody“. Za svůj podíl na podvodu Xu Jiayin dostal pokutu 47 milionů jüanů (6,5 milionu dolarů) a na doživotí byl vyloučen z trhu s cennými papíry.

Kromě Xu Jiayina se nevyhnulo pokutě dalších šest vedoucích pracovníků Evergrande za „přímou odpovědnost“. Xia Haijun, bývalý místopředseda Evergrande, nese s Xu Jiayinem hlavní zodpovědnost za organizaci a realizaci podvodu.

Dopady na Evergrande a čínský trh

Skandál zmařil podzimní jednání Evergrande se zahraničními držiteli dluhopisů o restrukturalizaci dluhu. V prosinci 2023 byl Xu Jiayin zadržen čínskými úřady pro podezření ze „zločinů“. V lednu 2024 hongkongský soud nařídil Evergrande likvidaci.

Podvod Evergrande otřásá důvěrou investorů a vrhá stín na čínský realitní trh. Odhalení rozsahu podvodu zdůrazňuje nutnost regulace a transparentnosti na čínských finančních trzích. Případ Evergrande bude mít pravděpodobně dalekosáhlé důsledky pro čínskou ekonomiku.

Zdroje info: X, https://edition.cnn.com/2024/03/19/business/china-evergrande-fraud-csrc-investigation-hnk-intl/index.html, https://www.fxstreet.cz/nekolik-vyznamnych-cinskych-firem-se-hodla-stahnout-z-akcioveho-trhu-v-usa.html

Náhledové foto: Pixabay