Inflace pomalu padá, ale ceny v obchodech výrazně neklesají

supermarket

Inflace v České republice pomalu klesá, zato cenovky potravin v obchodech, až na některé výjimky, jsou stále stejné. Nejvyšší hodnota inflace v historii České republiky, byla v roce 1993, kdy byla hodnota na 20,3 procentech. V posledních letech byla nejvyšší hodnota v loňském roce v září, když dosáhla osmnácti procent. V květnu byla míra inflace 11,3 procent, předpokládá se, že bude nadále klesat. Kdekoho by napadlo, že klesat budou také ceny v supermarketech, ale bohužel se nejedná o pravdu.

Zdražení potravin ze začátku ledna

Zdražení potravin je nemilou zprávou pro obyvatele, kteří bojují s vysokou inflací a dalšími neduhy několik měsíců v řadě. Většina domácností utratí stejně, jako dříve, ale objem košíku je daleko menší. Následující srovnání cen z letošního ledna příliš úsměvu na tváři nevykouzlí. Například 100g balení salámu Herkules zdražilo v Penny Marketu o 2 koruny na 31,90 Kč, 100g balení sýru Leerdammer Original stojí o 5 korun více čili 54,90 Kč. Jogurty Hollandia v Albertu podražily o dvě koruny na 21,90 Kč. Více zaplatíte také za mouku, džusy značky Happy Day v Tescu nebo zdražení balení těstovin Panzani o 5 Kč na výsledných 59,90 Kč.

Zdražení doplňkového sortimentu

Zdražení potkalo také položky, bez kterých se obejdete. 350g balení, už tak drahé Nutelly, změnilo cenovku o 10 korun na výsledných 99,50 Kč. Jedná se o nabídku v potravinovém řetězci Albert. Zdražení o více než 20 Kč hlásí také sklenička extra džemů Schwartau na 110 Kč. Káva Tchibo Gold Selection Crema nyní stojí 239 Kč, původní cena byla o 40 Kč nižší.

Snížení cen

Ne všechny cenovky zůstávají stejné nebo zdražují. Méně tak stojí vajíčka, máslo, polohrubá mouka nebo olej. Mléčné výrobky zlevňují sice pomalu, ale aspoň se jedná o nějaký progres. Naplnila se tak předpověď, kterou naznačil Českomoravský svaz mlékárenský v březnu. Nejvíce zlevnil olej, a to konkrétně až o polovinu. Místo původních 80 Kč nyní zaplatíte 40 Kč. Na nějaký výrazný pokles cen to tedy zatím nevypadá.

Zdroj: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-srovnani-cenovek-nelze-takhle-v-cesku-podrazily-potraviny-233064

Náhledové foto: Pixabay