Diskriminace, nebo spravedlivé řešení? Vláda bude jednat o daňovém zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů

Benefity

Zaměstnanecké benefity se řadí mezi velmi často diskutovaná témata. Není se čemu divit, jelikož se jedná o určitou výhodu, která přináší znevýhodnění pro ty, jimž se benefitů nedostává. Vláda bude právě dnes o zaměstnaneckých benefitech jednat. Výsledek jednání se ovšem predikuje jen velmi složitě. Zajímavý je třeba názor bývalého ministra financí a politika Miroslava Kalouska. Ten hovoří o tom, že jsou zaměstnanecké benefity diskriminační.

Diskriminace pro důchodce, živnostníky a student

Pokud je něco výhodné pro určitou skupinu lidí, tu druhou to logicky znevýhodňuje. Je tedy diskriminována. Jinými slovy, pokud nejste zaměstnanec nebo zaměstnavatel, pak na samotné zaměstnanecké benefity nemáte nárok, respektive jsou pro vás nedostupné a nijak nepomohou. Podle Miroslava Kalouska tedy zaměstnavatelské svazy bojují o znevýhodnění všech důchodců, živnostníků, dětí, studentů.

Takovýchto diskriminací je rozhodně více

O tomto faktu nelze také diskutovat. Argumentovat můžeme například 60% paušálem pro osoby samostatně výdělečně činné. Vždyť normální zaměstnanci jsou oproti nim nepochybně diskriminováni také. Pokud se bychom se podívali na to, jaké je poměr zaplacených odvodů a daní vůči příjmům u nich a u zaměstnanců, dostaneme se na zcela odlišná čísla, která jsou pochopitelně výhodnější pro OSVČ.  

Jednat by se mělo spíše o konci švarc systému

Přesně tak. Nelze pochybovat o tom, že práce načerno je u nás bohužel poměrně častým a nepříjemným jevem. Mnohdy zaměstnavatelé platí lidem přímo na ruku, nebo je zaměstnávají jako OSVČ přímo ve svých firmách. Co se týká danění, ne vždy se třeba živnostnici přiznají k tomu, že nějakou práci odvedli. Typické jsou třeba zednické práce, instalatérské činnosti nebo umělecké činnosti. Za koncert může nějaký umělec dostat určitý obnos, cop ale bude bokem, to už nikdo neví. Zapomenout nelze ani na sport. Tady také stále nějací ti kapříci plují. Řešit by se tedy měly především tyto věci a ne zaměstnanecké benefity.

Zdroje info: Autor, novinky, cz, podnikatel.cz, twitter

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.