Česká parodie na demokracii: Proč nevěříme těm, kteří nám vládnou

Česká republika

Demos a kratos. Slova, která přišla na svět již v antice. Vláda lidu se prostě za dlouholetou historii lidstva dokázala prosadit. V moderních civilizacích tomu tak určitě bude. Skutečnost je ovšem mnohdy taková, že jakési hodnotové ukotvení těchto termínů je trochu někde jinde, než by tomu mělo být. Řeší se spíš parlamentní většina jako symbol přístupu k moci než cokoli jiného. Naše demokracie se pod tlakem mnohých čelních představitelů zdeformovala, a to řádně.

Politická moc jako alfa a omega

Přesně tak. Jsou to politikové s mocí, kteří jsou výše než instituce. Mnohdy dokonce svou moci překračují i zákony. Pravidla se pouze předstírají a jejich dodržování je skutečně jen na oko. Naše politická scéna je jako pole s rostlinami, jež postupně umírají. Nová výsadba ale bude neskutečně složitá. Otázkou zůstává, zdali bude ve volbách z čeho vybírat…

Politické eskapády jsou trapné a tristní

Stačí se podívat na ono tolik omílané pronikání ruského vlivu do politiky. Snaha o prošetření situace okolo Jana Hamáčka je až hysterická. A na kterou stranu se postavil sám pan prezident. V dobách nejistoty týkajících se ruských vztahů byl odvolán ministr zahraničí. Vyjednávací pozici země byla dokonale oslabena. A Jan Hamáček? Jako zastupující ministr zahraničí tomu pomohl dokonale. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman raději odešel. Není Zeman jako Zeman. Otázkou zůstává, zdali odstoupil ten správný.

Nastupující politická generace žije dneškem

Nový začátek s Piráty nebo dalšími stranami? Budou nám vládnout lidé, kteří řeší jen dnešek? Nezajímá je podobně jako mnohé mladé lidi komunistická minulost, zločiny, které tedy byly na lidech spáchány. Stejně tak nikdo neřeší omyly, jež se styly v devadesátých letech. Cestou dinosaurů to také nepůjde. Návrat Michala Haška a Jiřího Paroubka jako poradce Jana Hamáčka je k pláči.   

Je ve hvězdách, jestli se podaří, aby právo platilo pro všechny a instituce kontrolující výkon moci byly nezávislé. Tak by to totiž správně mělo být.

Zdroje info:

https://hlidacipes.org/jan-urban-cesko-na-hrane-tricet-let-imitace-demokracie-a-proc-odvolat-prezidenta
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pirati-stan-predstavovani-predvolebni-program-politolog-kubacek-rozhovor-udalost-dne.A210517_174519_domaci_lre

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.