Česká republika

Česká parodie na demokracii: Proč nevěříme těm, kteří nám vládnou

Demos a kratos. Slova, která přišla na svět již v antice. Vláda lidu se prostě za dlouholetou historii lidstva dokázala prosadit. V moderních civilizacích tomu tak určitě bude. Skutečnost je ovšem mnohdy taková, že jakési hodnotové ukotvení těchto termínů je trochu někde jinde, než by tomu mělo být. Řeší se spíš parlamentní většina jako symbol přístupu k moci než cokoli jiného. Naše demokracie se pod tlakem mnohých čelních představitelů zdeformovala, a to řádně.

Politická moc jako alfa a omega

Přesně tak. Jsou to politikové s mocí, kteří jsou výše než instituce. Mnohdy dokonce svou moci překračují i zákony. Pravidla se pouze předstírají a jejich dodržování je skutečně jen na oko. Naše politická scéna je jako pole s rostlinami, jež postupně umírají. Nová výsadba ale bude neskutečně složitá. Otázkou zůstává, zdali bude ve volbách z čeho vybírat…

Politické eskapády jsou trapné a tristní

Stačí se podívat na ono tolik omílané pronikání ruského vlivu do politiky. Snaha o prošetření situace okolo Jana Hamáčka je až hysterická. A na kterou stranu se postavil sám pan prezident. V dobách nejistoty týkajících se ruských vztahů byl odvolán ministr zahraničí. Vyjednávací pozici země byla dokonale oslabena. A Jan Hamáček? Jako zastupující ministr zahraničí tomu pomohl dokonale. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman raději odešel. Není Zeman jako Zeman. Otázkou zůstává, zdali odstoupil ten správný.

Nastupující politická generace žije dneškem

Nový začátek s Piráty nebo dalšími stranami? Budou nám vládnout lidé, kteří řeší jen dnešek? Nezajímá je podobně jako mnohé mladé lidi komunistická minulost, zločiny, které tedy byly na lidech spáchány. Stejně tak nikdo neřeší omyly, jež se styly v devadesátých letech. Cestou dinosaurů to také nepůjde. Návrat Michala Haška a Jiřího Paroubka jako poradce Jana Hamáčka je k pláči.   

Je ve hvězdách, jestli se podaří, aby právo platilo pro všechny a instituce kontrolující výkon moci byly nezávislé. Tak by to totiž správně mělo být.

Zdroje info:

https://hlidacipes.org/jan-urban-cesko-na-hrane-tricet-let-imitace-demokracie-a-proc-odvolat-prezidenta
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/pirati-stan-predstavovani-predvolebni-program-politolog-kubacek-rozhovor-udalost-dne.A210517_174519_domaci_lre

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

7 komentářů

 1. Jose Odpovědět

  Parodie je to od počátku když Havel prohlásil, že dovede zemi jen ke svobodným volbám a následně se držel moci a peněz zuby nehty. Od té doby té svoloči co se tu cpe k moci nevěřím a volím jen komunisty, ať se ta banda strachy podělá až se dostanou k moci.

 2. Jana Odpovědět

  Proč je u článku fotka s dlaní se špatně umístěnými barvami na české vlajce? 🙁
  Červená je VŽDY vpravo nebo dole!

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   máte pravdu, mělo to ilustrovat ono tristní vyznění článku.
   Mějte se!

 3. Nisot Odpovědět

  Po vzoru Ruska, kde KGBáci a bolševici vládnou jako prezidenti, majitelé ropných koncernů a médií otevřeně (Rusové byli vždy zvyklí na despotické vládce), i ve všech ostatních zemích východního bloku uspořádali příslušníci StB (Securitatea a pod.) sametové revoluce k obrazu svému. A teď vládnou jako „demokratičtí“ majitelé koncernů, politických stran a médií.. a ve vládě se střídají jejich loutky..

 4. Martin Vaněk Odpovědět

  Nazvat zločiny tohoto režimu „omyly“ může jen naprostý ignorant, nebo člověk neznalí
  minulosti a v současnosti se neorientujicí. Tento zločinný režim, který rozkradl a zdevastoval tuto zemi nejen po ekonomické, ale především po morální stránce, je ještě zhoubnější než-li ten předešlý. Ale jinak s dilematem autora souhlasím: žádný „spravedlivý“ systém nikdy nebyl a ani nebude – tvoří ho lidé, náchylní k podléhání svým slabostem a strachu, a i ti silní často podléhají svým nízkým pudům, a podle toho ta společnost vypadá. Varovným příkladem nám je havel, který se k moci dostal díky „pravdě a lásce“, aby v okamžiku, kdy se pevně zachytil u korýtka, tuto rychle vyměnil za lež a nenávist, kterou následně jeho klika „sametové pracky“ rozešla po vlastech českých i moravských. Takže otázka nezní, kde vzít ty morálně vyspělejší, ale jak zabránit kotelníkům dostat se k moci.

 5. Jana Odpovědět

  Aha, článek jsem nečetla. Takže neexistuje nějaký „zákon“, že naše vlajka musí být prezentována vždy správně? Tak to je jako u Kauflandu. Potom se nedivím, že fanoušci na hokeji mají blbě nakreslenou vlajku na obličeji…je jim to taky jedno, i kdyby to nevěděli… 🙁

 6. jj Odpovědět

  Proč nevěříme těm, kteří nám vládnou? Politik ani podnikatel nemůže mluvit pravdu. Kdyby ji mluvil, zaprvé by mu stejně nikdo nevěřil a zadruhé by naštval lidi. Navíc chudák neví, kterou pravdu lidé chtějí slyšt – absolutní, relativní nebo tu co vítězí? Toto samozřelmě lidé ví, a proto nemohou věřit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *