Češi nechtějí přijít o hotovost, i když ji méně používají

Češi jsou otevřeni inovativním metodám placení. Také je více používají. Nalezneme tedy velké množství lidí, kteří platí kartami či dokonce mobily a hodinkami. I přes tato fakta však značná část populace lpí na hotovosti a není ochotna se jí vzdát. To i další poznatky vycházejí ze sondy České bankovní asociace pro rok 2021.

Platíme kartami a štve nás, když někdo u pokladny „drobí“

V Česku největší část lidí platí nejčastěji debetní platební kartou. Jde o 69 % populace. Češi však také platí hotovostí – 55 % z nich. Nejvíce nás pak rozčiluje, když v řadě v obchodě před námi někdo zdlouhavě hledá drobné mince. Ještě před několika lety však byla situace zcela odlišná. Ve frontách u kasy totiž nejvíce Čechy iritovala platba kartou, která byla někdy zdlouhavá. Nyní se však vše otáčí a dokazuje to tedy všechny trendy, které dnes v platebních zvycích Čechů existují.

Lidé platí stále často bezkontaktně

Češi tedy platí svými platebními kartami. V mnoha případech tak činí bezkontaktní formou. Tedy buď jen přiloží kartu k terminálu, avšak nezasunují, nebo platí kartou tak, že ji mají uloženou v mobilu a platí tímto či podobným zařízením. Platba mobilem či hodinkami, v kterých je platební karta uložena, se stála ještě více používanější díky pandemii koronavirového onemocnění covid-19, která propukla v březnu 2020 a ihned se ve veřejném prostoru kladl důraz na to, aby Češi co nejvíce používali bezhotovostní a bezkontaktní formy placení v obchodech.

I tak však chceme možnost platit hotově

Češi však také prokazují, že se nechtějí s běžnou hotovostní ekonomikou loučit. Platba bezhotovostně za pandemie stoupala. Míra hotovostních plateb však neklesala, spíše stagnovala. Statistiky ČNB pak říkají, že hotovosti v oběhu je čím dál tím více. Čtvrtina lidí z průzkumu České bankovní asociace si myslí, že zrušení hotovosti by zjednodušilo život. Dvě třetiny lidí si však myslí, že zrušení hotovosti představuje omezení svobody. Oproti minulému roku je těchto lidí jednou tolik.

Zdroj dat: Průzkum společnosti Ipsos pro Českou bankovní asociaci zveřejněný na: https://www.idnes.cz/finance/banky-a-sporeni/platebni-karta-hotovost-platby-penize-zvyklosti-cba.A210811_082057_viteze_sov

Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.