Jak řešit ztrátu občanského průkazu

Občanský průkaz

Stane se to hned. Někde jej vytratíte nebo rovnou ztratíte celou peněženku. Výsledek je stejný. Nemáte občanský průkaz. Jak řešit ztrátu občanského průkazu? to si dnes povíme. Tak pojďme na to!

Ať váš OP nikdo nezneužije

Zde je klíčové, abyste nahlásili ztrátu občanského průkazu, co nejdříve od jeho ztráty či odcizení jinou osobou. Nejlépe hned, avšak v praxi si často až po nějaké, kratší či delší době, uvědomíte, že jej postrádáte. Hned jak je to možné učiňte kroky, které povedou k nahlášení a registraci vaší ztráty. Je to důležité zejména ze zamezení možnosti, že někdo váš občanský průkaz k něčemu zneužije.

Kde nahlásit ztrátu občanky

Pravidla jsou jasná a nesvazují vás k žádnému jednomu konkrétnímu místu, například dle vašeho bydliště. Ztrátu občanského průkazu totiž můžete nahlásit na jakémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností, dále na kterémkoli úřadu části Prahy 1-22 a v neposlední řadě také na jakékoli pobočce matriky nebo Policie České republiky. Poslední případ však volte zejména jen v těch případech, kdy máte podezření, že vám občanku nebo například peněženku či zavazadlo s občankou někdo ukradl.

Co následuje dál?

Když nahlásíte tuto ztrátu, jakýkoli úřad z výše zmíněných zanese tuto informaci, tedy informaci o ztrátě či zcizení občanského průkazu, do systému, který eviduje občanské průkazy. Tímto zanesení končí platnost občanky. To znamená, že ji již nikdo nemůže k čemukoli použít. Právě proto je důležitá včasná reakce osoby, která průkaz ztratila. Dále získáte od úřadu, kde k nahlášení došlo, potvrzení o občanském průkazu, který bude fungovat, jako vaše prozatímní občanka, než vám bude vyhotoven průkaz nový. Pokud si chcete sami zkontrolovat, že občanský průkaz je veden jako neplatný, můžete tak učinit na ministerstvu vnitra, kde se nachází databáze neplatných občanských průkazů.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.