Hypotéky na maximu. Vyplatí se ještě?

hypotéka

Smluvní úrokové sazby se dostaly na nejvyšší úroveň za více než deset let a od dubna je stále těžší získat úvěr na bydlení. Ani samotné nemovitosti nejsou levné, přičemž náklady v loňském roce vystřelily na již nepoznanou úroveň. Má smysl za těchto okolností vydržet, nebo koupě nemovitosti už nebude levnější? Vyplatí se hypotéky?

V případě, že se člověk nedostal k rychlému vyjednávání o koupi bytu nebo domu, ať už pro rodinné nebo jiné potřeby, pravděpodobně zvažuje ideální postup v rámci současných okolností. Všechny ukazatele trhu jsou vysoké, počítajíc solidní poptávku, která vytrvale tlačí náklady na byty a domy nahoru. V porovnání s rychlým růstem nákladů na bydlení v minulém roce došlo letos k vysokému nárůstu a s tím souvisejícímu růstu základních úrokových sazeb. A zatímco banky na pokles reagovaly přinejmenším ospale, sazby na růst reagovaly mimořádně rychle.

Důvod vyostření sazeb?

Vzhledem k pokračujícím sporům na Ukrajině a dalším inflačním vahám, které ovlivňují prostředí sazeb, předpokládáme, že hypotékyhypotékybudou ještě nějakou dobu růst. V současné polovině letošního roku každopádně předpokládáme zmírnění tempa vývoje a pravděpodobně i několikaletou stagnaci Má tedy smysl vydržet? Kam se nejspíše posunou sazby během dalšího jednoho až dvou dlouhých let? A můžeme očekávat nějakou korekci nákladů nebo k ní není důvod?

Vysoké náklady na nemovitosti v kombinaci s rostoucími úvěry nutí stále více kupujících vyčkávat. Přestože touha vlastnit bydlení neklesá, počet osob ochotných přispět na bydlení rychle klesá. Objem smluv klesl o 40 %. I přes to, že pokles kontraktů může být v následujícím období výraznější, i tak banky čekají vysoké obraty, a založení nových online půjčekonline půjček.

Situace se bude zhoršovat…

Kromě toho se na nových projektech podílí i nedostatek stavebních materiálů, jejich rostoucí náklady a vysoké náklady na energii, které nutí projektanty několikrát zvýšit náklady v průběhu výstavby. Kdyby došlo k velkému finančnímu útlumu a kritickému nárůstu nezaměstnanosti, mohlo by to snížit náklady na nemovitosti, ale uznáváme, že takový vývoj nikdo nepotřebuje.

Stejně tak nepředpokládáme, že by v průběhu letošního roku došlo alespoň k mírnému poklesu úrokových sazeb. Pokud tedy klient váhá, zda si nemovitost pořídit dnes, nebo až později, nevidíme důvod, proč by měl vyčkávat. V delším časovém horizontu se sazby nepochybně mohou dostat na příznivější úroveň, což však bude trvat velmi dlouho! Pokud máte zájem o hypotéku podívejte se na hypoteční kalkulačkuhypoteční kalkulačku.

Zdroje info: https://www.newstream.cz/money/prumerny-urok-hypotek-je-nejvyssi-za-dvanact-let-sest-procent

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-v-minulosti-byly-uroky-u-hypotek-jeste-vyssi-stat-ale-pomahal-dotacemi-40400759

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-sazby-hypotek-jsou-v-cesku-nejvyssi-za-poslednich-12-let-214054

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.