Hypotéka pro mladé: Kdo na ni má nárok

Na podzim roku 2018 došlo ke zpřísnění podmínek, za jakých mohou lidé dostat hypotéku. Spolu se stále se zvyšujícími cenami nemovitostí se tak sen o vlastním bydlení mladým lidem vzdaluje. Ministerstvo financí i ČNB si uvědomují, že pravidla pro získání hypotéky jsou poměrně přísná, a tak přišli s koncepcí hypotéky pro mladé. V čem spočívá úleva?

Kdo má nárok na hypotéku pro mladé?

Hypotéka pro mladé je určena pro osoby do 36 let. Když nad tím trochu zapřemýšlíme, zjistíme, že tímto se hypotéka stává dostupná téměř o všechny, kdo si ji chtějí vzít. Protože banky chtějí, aby byla hypotéka splacena do 65 let věku žadatelů a nejčastěji si lidé berou hypotéku na třicet let, pak nám z toho vyplývá, že naprostá většina žadatelů žádá o hypotéku ve věku maximálně 35 let, aby splnil podmínky.

Jaká je úleva hypotéky pro mladé?

  • V současné době existuje pravidlo, že banka na hypotéku půjčí maximálně 90 % z hodnoty zástavy. Pokud by si ale půjčku brali lidé do věku 36 let, pak si mohou půjčit i 100 %.
  • Druhou podmínkou pro získání hypotéky je výše měsíčních splátek, které nesmí být vyšší než 45 % pravidelného měsíčního příjmu. Hypotéka pro mladé umožňuje splácet až ve výši 50 % z příjmu.
  • A posledním pravidlem je to, že maximální výše úvěru nesmí být vyšší než je devítinásobek ročního příjmu žadatele. U osob do 36 let je i tato podmínka zmírněna – osoby si mohou půjčit až desetinásobek svého ročního příjmu.

Pomůže to?

K určitým úlevám tedy došlo, otázkou ale je, jestli to skutečně pomůže. Cena nemovitostí je v současné době dost nadhodnocená. První podmínka týkající se maximální výše úvěru podle zástavy je jistě velmi výhodná. Lidé tak nemusí mít našetřeno 10 % z hodnoty nemovitosti. Další pravidla byla taktéž trochu méně přísná, avšak otázkou je, jestli to při vysokých cenách nemovitostí skutečně pomůže…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *