Hypoteční trh v USA: Sbohem nízkým sazbám, vítejte zpátky u 7 %?

dum

Americký hypoteční trh opět rozvířil vlny obav, když průměrná úroková sazba 30leté fixní hypotéky poprvé v roce 2023 překročila 7%. Hypotéka se tedy dostala nad úroveň, která byla ještě před několika měsíci považována za nepravděpodobnou. Tento prudký nárůst sazeb má značný dopad na kupující a prodávající nemovitostí na celém americkém trhu s bydlením.

Hypoték zdražilo v reakci na údaje o inflaci

V posledních měsících jsme byli svědky pozoruhodného nárůstu úrokových sazeb hypoték. Přestože sazby dříve klesaly v důsledku utlumující se inflace, nedávné zprávy o indexu spotřebitelských cen převálcovaly očekávání a vyvolaly změnu nálady na trhu. Podle týdenní zprávy společnosti Freddie Mac se průměrná 30letá fixní hypoteční sazba vyšplhala na 7,10 %, přičemž denní výkyvy dále tlačí sazby k aktuálnímu průměru 7,44 %.

Skepse kolem dalšího vývoje sazeb

Přední ekonomové nyní upozorňují na důležitost vyčkat na jasnější signály inflace před zvažováním snížení sazeb. Jiayi Xu z Realtor.com zdůraznil pravděpodobnost přetrvávajících vysokých sazeb a nákladných půjček. Tato úroveň značí významný milník po letech historicky nízkých sazeb.

Nedávné vystoupení šéfa Federálního rezervního systému Jeroma Powella naznačilo odklon od očekávání snížení úrokových sazeb. Powell zdůraznil sílu trhu práce a pokrok v boji s inflací, což naznačuje, že Fed dává přednost zachování současné úrovně sazeb, aby měla dosavadní opatření šanci zabrat.

Trh se připravuje na vysoké sazby hypotečních úvěrů

Ekonomové předpovídají, že hypoteční sazby zůstanou na vysoké úrovni i v následujících měsících. Lisa Sturtevantová z Bright MLS očekává, že sazby se budou pohybovat kolem 7 % během jarních měsíců a v létě dosáhnou středních až vysokých 6 %.

Současný stav hypotečního trhu vede k zastavení prodejů nemovitostí. Majitelé domů se zdráhají prodat a opustit své stávající nízké hypoteční sazby. Na druhé straně potenciální kupující váhají kvůli výrazně vyšším úvěrovým nákladům spojeným se sazbami přesahujícími 7 %. Tento efekt uzamčení brzdí realitní trh, prodeje stávajících domů se v posledním roce propadly na tříleté minimum a stagnace přetrvává.

Hannah Jonesová, hlavní analytička Realtor.com, potvrzuje, že neochota prodávajících bude přetrvávat, dokud budou hypoteční sazby vysoko. Téměř 80 % potenciálních prodejců se v současnosti cítí omezeno nízkými sazbami svých hypoték a nechtějí o ně přijít.

Zdroje info: Reddit, https://edition.cnn.com/2024/04/18/economy/mortgage-rates-7-percent/index.html, https://www.blobstreaming.org/u-s-mortgage-interest-rates-surpass-7-again/

Náhledové foto: Pixabay