Hvězdný fotbalový týden přinese Praze velké zisky

fotbal

Evropské fotbalové poháry se letos českým klubům mimořádně daří a Sparta, Slavia i Plzeň jsou stále ve hře. Především pražským klubům přisoudil los osmifinále Evropské ligy UEFA velice atraktivní soupeře. Nejde o nikoho menšího než dva evropské velkokluby: italský AC Milán a anglický FC Liverpool. Tento los má však kromě sportovního rozměru i druhou úroveň: Praha, resp. stát, mají šanci na těchto dvou zápasech vydělat zajímavé peníze.

Soupeři s velkým „S“

O kvalitách Liverpoolu a AC Milán není třeba přesvědčovat žádného fotbalového fanouška. I pro něj ale může být stejně jako pro laiky zajímavá informace o tom, že hodnota hráčů na soupisce Liverpoolu činí 21 miliard korun, což je pro srovnání více, než je roční rozpočet celého Ministerstva pro místní rozvoj. Ani AC Milán na tom není o moc hůře.

Co to znamená? Je to především doklad toho, že se v obou případech jedná o sportovní i byznysové giganty s obrovskou fanouškovskou základnou po celé Evropě. A právě fandové obou klubů se do Prahy sjedou v hojných počtech, což bude nepochybně znamenat nárůst tržeb hotelů, barů a restaurací v centru Prahy.

AC Milán

Foto: Pixabay

Podnikatelé v centru Prahy si mnou ruce

Na své zápasy dostaly oba evropské velkokluby asi tisícovku vstupenek. Zkušenost ale jasně říká, že do Prahy zamíří návštěvníků podstatně více. Jako příklad může sloužit loňské pražské finále Evropské konferenční ligy mezi anglickým West Hamem United a italskou Fiorentinou. Asi 20 tisíc zahraničních fanoušků sledovalo zápas nikoliv na stadionu, ale ve fan zónách a sport barech. Po celé tři dny byl v centru Prahy patrný nárůst tržeb barů a restaurací o více než 30 procent.

Přímé zisky podnikatelů přitom nejsou jediným pozitivním efektem. Stejně tak je v souvislosti s takovýmito zápasy vždy vysíláno velké množství reportáží představujících Prahu jako takovou, lidé interagují se sociálními sítěmi apod. U takto populárních klubů to navíc není omezeno jen na Evropu, neboť mají své fanoušky po celém světě. Pro Prahu potažmo celou Českou republiku tak jde o velmi efektivní formu propagace.

Praha takovou propagaci jistě vítá, přesto ale její představitelé zdůrazňují, že prioritou jsou spíše déletrvající akce, u nichž je větší šance na to, že se jejich účastníci budou věnovat i dalším činnostem, navštíví další místa apod.

Zdroje informací: https://forbes.cz/dva-tydny-fotbalove-manie-co-prinese-praze-prijezd-evropskych-titanu/

https://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-evropske-pohary-konferencni-liga/432642/nalet-na-prahu-pivo-za-120-korun-i-choraly-v-centru-se-muselo-zatykat.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.