Husákovy děti nejspíše půjdou do důchodu až v 68 letech. Od Jurečky toho zatím moc nevíme

Marian Jurečka

Odchod do důchodu je pro mnohé z nás poměrně palčivou otázkou. Jeho neustálé posunování v člověku jednoznačně vyvolává představy, že se zkrátka penze nedočká. Ve Francii dokonce vypukly kvůli posouvání věkové hranice do důchodu nepokoje. U nás se spíše mlží. Blíží se sice zveřejnění nových bodů týkajících se důchodové reformy, nicméně přesto se zdá, že jde spíše o mlžení. Pravděpodobnost posunu věkové hranice odchodu do důchodu se zvyšuje. Husákovy děti by mohly jít do penze až v 68 letech.

Tolik diskutovaná hranice odchodu do důchodu

Hodně důležité je podle ministra především to, kdy začal člověk pracovat, délka pojištění a samozřejmě konkrétní profese, již jedinec vykonával. Aktuální hranice odchodu do důchodu je stanovena na 65 let věku. Počítá se ale s tím, že se bude zvyšovat.

Nárůst lidí ohrožených chudobou

Tady nepochybně je. Vždyť za uplynulé dva roky se zvýšil počet lidí ohrožených chudobou z 10 na 16 %. To bohužel není vůbec málo. Pochopitelně se mimo jiné jedná také o samoživitele a osamělé lidi v důchodovém věku. Mnohdy mají tito lidé také nějaký zdravotní hendikep.

Experti jsou pro odchodu do důchodu v 68 letech

Jurečka v rozhovoru pro magazín iDnes.cz hovořil o tom, že by chtěl, aby hranice odchodu do penze nebyla paušální. Odrážet by měla délku výkonu činnosti, konkrétní zaměstnání a délku pojištění. Číslo 68 rozhodně nechce potvrzovat. Přesto je cítit, že se hranice zvedat bude a pravděpodobnost oněch 68 pro Husákovy děti je vysoká.

Výchovné není dávka

Podle ministra jde fakticky o součást důchodu. Právě v jeho rámci se odráží výchova dítěte. Je velmi důležité, aby byl vyslán signál týkající se toho, že výchova dětí je nesmírně důležitá a pro rodiče představuje velké množství různých omezení.

Důchod bude nižší než plat, a to mnohdy o hodně

Nic moc populárního. Říkat lidem tuto skutečnost zrovna příjemné není, a to zvláště pro politiky, kteří málo peněz neberou. Ministr hovořil také o tom, že zabezpečení dítěte dom konce studií vyjde na nějaké 4 miliony korun. Pokud někdo děti nemá, pak je jasné, že peníze může mít pro sebe. Fakt, že je neušetří, je už v podstatě jeho problém.

Zdroje info: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/marian-jurecka-ministr-prace-duchody-penze-sporeni-reforma-podpora.A230131_192545_domaci_albe?zdroj=otvirak, https://www.mpsv.cz/duchodova-reforma,https://www.e15.cz/domaci/do-duchodu-pozdeji-a-s-nizsi-penzi-k-tomu-vyssi-dane-duchodova-reforma-se-rodi-ztuha-1394627

Marian Jurečka s předsedou EPP Manfredem Weberem: Náhledové foto Marian Jurečka/ Twitter

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.