Hrozba energetické krize – daň Německa za „přechod na zelenou“

01_merkel

V Německu platí obyvatelé nejvyšší ceny za elektřinu. V příštím roce se také u našeho západního souseda chystá odstavení posledního jaderného reaktoru v zemi. Dle názorů některých není Německo připraveno na tak rychlý přechod na ekologičtější energetiku. Pokryje Německo veškerou poptávku po elektřině?

Konec jádra, přechod na zelenou a dřívější konec uhlí

V příštím roce tak bude v Německu s největší pravděpodobností odstaven poslední jaderný reaktor, který vyrábí elektřinu. Dále si například agentura Bloomberg všímá, že Německo chce přejít na zelenou energii v co největší míře. V posledních letech se však tento přechod zpomaluje. I tak však chce tato země přecházet zejména na větrné a solární elektrárny. Navíc ještě tamní energetická společnost RWE AG oznámila, že v rámci ochrany životního prostředí možná dojde k dřívějšímu uzavření uhelných elektráren, než bylo původně plánováno.

Čekají Německo výpadky proudu?

Kritici nynější zelené energetiky v Německu říkají, že Německo kvůli výše zmíněným záměrům nebude mít dostatek elektrické energie. Přechod na obnovitelné zdroje je dle nich pomalý a na „nečisté“ producenty energie je čím dál větší tlak. Dle kritiků by tak mohly v budoucnu zemi postihnout časté výpadky proudu – takzvané blackouty. Pro agenturu Bloomberg dále kritici uvádějí, že Německo má již nyní nejpřísnější emisní cíle v Evropě. Do této doby se kancléřka Angela Merkelová snažila razit politiku zelené energie. Odběr elektrické energie se však v dalších letech nejspíše zvýší oproti původním odhadům. Německo se tak může snadno dostat do energetického nedostatku.

Nepřesné propočty a odpor k zelené energii přiznává i kancléřka

Právě Angela Merkelová, která po letošních volbách opustí sídlo kancléřky Spolkové republiky Německo, přiznává, že nynější energetickou situaci země komplikují původní nepřesné propočty i stávající rostoucí odpor k zelené energii, která je velmi často spojena s velkou mírou byrokracie, která odrazuje mnoho investorů.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-uhli-ekologie-zelena-energie.A210823_104229_eko-zahranicni_kou;  původní zpráva: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-08-22/germany-flirts-with-power-crunch-in-nuclear-and-coal-exit
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.