01_merkel

Hrozba energetické krize – daň Německa za „přechod na zelenou“

V Německu platí obyvatelé nejvyšší ceny za elektřinu. V příštím roce se také u našeho západního souseda chystá odstavení posledního jaderného reaktoru v zemi. Dle názorů některých není Německo připraveno na tak rychlý přechod na ekologičtější energetiku. Pokryje Německo veškerou poptávku po elektřině?

Konec jádra, přechod na zelenou a dřívější konec uhlí

V příštím roce tak bude v Německu s největší pravděpodobností odstaven poslední jaderný reaktor, který vyrábí elektřinu. Dále si například agentura Bloomberg všímá, že Německo chce přejít na zelenou energii v co největší míře. V posledních letech se však tento přechod zpomaluje. I tak však chce tato země přecházet zejména na větrné a solární elektrárny. Navíc ještě tamní energetická společnost RWE AG oznámila, že v rámci ochrany životního prostředí možná dojde k dřívějšímu uzavření uhelných elektráren, než bylo původně plánováno.

Čekají Německo výpadky proudu?

Kritici nynější zelené energetiky v Německu říkají, že Německo kvůli výše zmíněným záměrům nebude mít dostatek elektrické energie. Přechod na obnovitelné zdroje je dle nich pomalý a na „nečisté“ producenty energie je čím dál větší tlak. Dle kritiků by tak mohly v budoucnu zemi postihnout časté výpadky proudu – takzvané blackouty. Pro agenturu Bloomberg dále kritici uvádějí, že Německo má již nyní nejpřísnější emisní cíle v Evropě. Do této doby se kancléřka Angela Merkelová snažila razit politiku zelené energie. Odběr elektrické energie se však v dalších letech nejspíše zvýší oproti původním odhadům. Německo se tak může snadno dostat do energetického nedostatku.

Nepřesné propočty a odpor k zelené energii přiznává i kancléřka

Právě Angela Merkelová, která po letošních volbách opustí sídlo kancléřky Spolkové republiky Německo, přiznává, že nynější energetickou situaci země komplikují původní nepřesné propočty i stávající rostoucí odpor k zelené energii, která je velmi často spojena s velkou mírou byrokracie, která odrazuje mnoho investorů.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/nemecko-uhli-ekologie-zelena-energie.A210823_104229_eko-zahranicni_kou;  původní zpráva: https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-08-22/germany-flirts-with-power-crunch-in-nuclear-and-coal-exit
Náhledové foto – Pixabay

 

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

4 komentáře

  1. maly had Odpovědět

    Včera bylo psáno, že naše el. soustava je vlastně německá a že za jejich „úsporná“ opatření budeme platit i my. No a podle dnešních zpráv, týkající se návštěvy jejich prezidenta. je to prý logické, protože jsme považováni za jejich spolkový stát.

  2. Jiří Vondra Odpovědět

    Německo se jeví za posledních sto let pro Evropu jako stát, který přivádí sebe i jiné země do velkých potíží – 1. světová válka, 2. světová válka a nyní spouštěč energetického nedostatku, který může mít katastrofální následky. On ten blackout neí jako vypnout a zapnout žárovku. Pokud dojde ke kolapsu, pak to opětovné najetí chvíli trvá, a ne minuty.
    Měli by vyšetřit, kdo špatně propočítával a zveřejnit, obvinit a odsoudit. Jen tak se dá předejít dalším chybným „propočtům“ v budoucnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *