Hromadné propouštění: Na konci září už ho ohlásilo 13 zaměstnavatelů

konec práce

O faktu, že má energetická krize hodně silný dopad na podnikání mnoha subjektů, nemá smysl nijak výrazně diskutovat. Náklady na výrobu rostou raketově a hledat prostředky není vůbec jednoduché. I proto se už našly firmy, jež začaly dávat svým zaměstnancům hromadné výpovědi. Odneslo to už zhruba okolo 1 000 lidí a je pravděpodobné, že tento nepříjemný fenomén bude pokračovat.

Data hovoří jasně, vzdalo to už 13 zaměstnavatelů

Přesně tak, informace získané od Úřadu práce zní jasně. Už 13 zaměstnavatelů ohlásilo hromadné propouštění, jež by se mohlo dotknout zhruba 1 000 lidí. O kolik vzrostl počet propuštěných zaměstnanců. Dle dat úřadu práce, která sdělil portálu Lidovky.cz jde o číslo 399.

Kdy jde o hromadné propouštění?

Definice hromadného propouštění je poměrně jednoduchá. Jestliže za 30 dní dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď přes 10 lidí, jde o hromadné propouštění. Zaměstnavatel je nucen tento svůj záměr ohlásit řádně předem. Podnik je při hromadném propouštění mnohem více na očích veřejnosti, což je samozřejmě logické.

Kde se propouští nejvíce? 

Se zajímavými výsledky přišel průzkum Hospodářské komory na konci letošního srpna. Podle něj dojde ke snížení stavů zhruba u 18 % firem. Stojí za tím pochopitelně vysoké ceny energií. Průzkumu se účastnilo 493 osob. A odvětví? Sklárny, pekárny, ale také třeba automobilový průmysl. Propouštět by měla mimo jiné také Škoda Auto.

Zlínský a Karlovarský kraj v čele nelichotivé statistiky

Nejvíce by měl být zasažen Zlínský a Karlovarský kraj. Zlepšení čeká jenom zhruba 20 % firem, což není moc. Nejvíce optimismu mají společnosti v Praze a Libereckém kraji.

Zdroje info: https://www.lidovky.cz/byznys/cesko-zamestnani-nezamestnanost-prace-vypoved-skoda-auto-vyroba-stavebnictvi.A221017_182526_ln_ekonomika_rkj?zdroj=top

https://www.prace.cz/poradna/aktuality/detail/article/jak-se-postupuje-pri-hromadnem-propousteni/

https://www.podnikatel.cz/clanky/kdy-jde-o-hromadne-propousteni-pet-nebo-deset-zamestnancu/

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-hospodarska-komora-kvuli-drahym-energiim-bude-do-konce-roku-propoustet-18-procent-firem-40407374

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.