Finální slovo o gigafactory se blíží. Bude u nás?

plug-in

Možnost, že v České republice, konkrétně v Líních u Plzně, vyroste pod patronátem koncernu Volkswagen obří továrna na lithiové baterie, vířila v uplynulých měsících vody českého byznysu i politiky. Není to žádným překvapením, jednalo by se o obří investici, pro kterou bychom jen velmi těžko hledali v novodobé historii Česka paralelu. Dopady na zaměstnanost v regionu, ale na celkovou pozici země v dodavatelských řetězcích pro elektromobilitu by byly nesmírně závažné (v tom pozitivním smyslu). Nyní se zdá, že rozhodování spěje do finále a již brzy se dočkáme ze strany Volkswagenu finálního verdiktu.

Česko, Polsko nebo Maďarsko?

O investici v podobě gigafactory se ale Česká republika neuchází sama, stejně tak by jí na svém území rádo vidělo Polsko nebo Maďarsko. Právě tyto země jsou v užším výběru a mezi nimi se nyní bude koncernové vedení rozhodovat. Je přitom velmi pravděpodobné, že vítěz bude vyhlášen již letos. Alespoň v tomto smyslu mluvil Klaus Zellmer, nový předseda představenstva Škody Auto na Česko-německém ekonomickém fóru.

Koncern Volkswagen plánuje v Evropě využívat celkem šest továren na baterie. Jedna již stojí ve Švédsku, další dvě vzniknou v Německu a ve Španělsku. Nyní se rozhoduje o další, a Česko je ve hře.

elektromobilita

Foto: Pixabay

Splní Česko podmínky?

Jednou z překážek, které mohou potenciálně ohrozit stavbu gigafactory u nás, je status letiště v Plzni – Líních. Vzhledem k tomu, že bezpečnostní situace v Evropě se radikálně zhoršila a Rusko se netají touhou získat východní Evropu opět pod svůj vliv, armáda České republiky se nechce letiště vzdát. Bude tedy záležet na dalších jednáních.

O získání investice začala vyjednávat Babišova vláda, Fialův kabinet v jednání pokračuje. V tomto ohledu je cíl politiků stejný, bez ohledu na to, na kterém konci politického spektra se nachází.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/jestli-bude-gigafactory-v-cesku-se-muze-rozhodnout-do-konce/r~fb9fc01c4e0411edbe29ac1f6b220ee8/

https://www.novinky.cz/clanek/auto-rozhodnuti-o-ceske-tovarne-na-baterie-do-elektroaut-by-mohlo-padnout-do-konce-roku-40409183

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.