Horka v Kalifornii, některé části přestávají být obyvatelné

sucho

Extrémy v počasí jsou prvkem, který čím dál tím více negativně ovlivňuje globální ekonomiku a světové dodavatelské řetězce. V současné době sice v médiích rezonují spíše jiná témata, ale globální klimatická změna, která se projevuje právě ve zmíněných extrémech. Velice vážná situace je z tohoto pohledu v americké Kalifornii.

Horko a sucho na západě USA

Západ USA sužují již nějakou dobu extrémní vedra. Obyvatelé Kalifornie bojují i s nedostatkem vody a některé části Kalifornie se stávají doslova neobyvatelnými. Kalifornie, která patří mezi nejlidnatější státy západní části Ameriky, čelí v této době doslova těm nejtěžším problémům.

Vodou je nyní v Kalifornii nařízeno šetřit, zavlažovat se tam smí jen jednou za týden. Nedostatek vody se odráží nejen na horší kvalitě života místních obyvatel, ale ohrožuje i zemědělství a chov zvířat. Lidé se tam potýkají s vyschlými zdroji vody, nemají jak zajistit svoje vlastní hospodářství a studny na venkově zejí doslova prázdnotou. Pozemky některých soukromých farmářů doslova umírají suchem a mění se v suchou, vyprahlou pustinu.

sucho

Foto: Pixabay

Nejistá budoucnost

Dodávky vody řeší v Kalifornii prostřednictvím cisteren, na které jim náleží příděly. Voda, která tak sotva postačí na uhašení žízně a k vaření však mnohdy z cisternových zásob nestačí, a tak si lidé z nejvíce postižených oblastí jezdí vypůjčovat vodu i k sousedům, na kterých se však stávají poměrně závislými.

V některých částech Kalifornie dosahují teploty hodnot přes 45 stupňů. Více než 76 procent oblastí amerického západu, kde žije zhruba 55 milionů obyvatel, se díky tomu potýká s historickými problémy. Zdroje vody nyní nabízí jen oblasti kolem velkých řek jako je například Colorado, nebo jezer Mead a Powell. Hladina vody i v těchto místech ale stále klesá.

Kalifornie se proto poohlíží po řešení nedostatku vody v budoucnosti. Společnost Poseidon Water by například měla vystavět odsolovací elektrárnu za 1,4 miliardy dolarů, jejímž cílem je proměnit slanou vodu z Tichého oceánu na pitnou.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/usa-horko-sucho-vlna-veder-kalifornie_2206111535_til

https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3481146-kalifornie-kvuli-suchu-omezuje-spotrebu-vody-sest-milionu-lidi-prijde-o-pravo-nakladat

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.