Hnutí ANO považuje zvýšení rodičovského příspěvku za diskriminační. Zvažuje ústavní stížnost

Schillerová

Od příštího roku vzroste rodičovský příspěvek. Tato změna se však netýká všech rodičů. A právě tento fakt považuje hnutí ANO za diskriminační. Co se konkrétně hnutí Ano nelíbí? Proč zvažuje ústavní stížnost?

Rodičovský příspěvek od ledna 2024

Aktuální výše rodičovského příspěvku je 300 tisíc korun. To se má změnit od ledna příštího roku. Vláda již v létě schválila, že rodičovský příspěvek by měl od 1. ledna 2024 vzrůst o 50 tisíc korun, tj. na 350 tisíc korun, pro vícerčata pak na 525 tisíc korun. Ze strany poslanců a senátorů byla tato změna již schválena. Nyní už se čeká jen na podpis prezidenta republiky Petra Pavla.

Komu vzroste rodičovský příspěvek

Navýšení rodičovského příspěvku o výše zmíněných 50 tisíc korun se má týkat jen těch rodičů, kterým se dítě narodí 1. ledna 2024 a později. Pro děti narozené letos či dříve se tak nic mění. Předseda pirátského klubu poslanců Jakub Michálek uvedl, že je to z důvodu, aby nedocházelo k účelovému jednání ve snaze získat vyšší dávky. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka to považuje jako reálné řešení za kompromis v aktuální rozpočtové situaci. Podle Jurečky by totiž rozšíření výše příspěvku na všechny děti představovalo výdaje rozpočtu ve výši 8,8 miliardy korun. Tato změna se však nelíbí hnutí Ano.

Reakce Aleny Schillerové

Podle Aleny Schillerové vláda vytvořila dvojí kategorii, a to pro děti narozené po půlnoci 1. ledna 2024 a děti narozené do půlnoci 31. prosince 2023. Schillerová uvedla, že opoziční hnutí ANO se zřejmě obrátí na Ústavní soud kvůli pravidlům ohledně zvýšení rodičovského příspěvku. Šéfka poslanců ANO to považuje za diskriminační a pokládá to zkrátka za znak protiústavnosti.

V podobném duchu se vyjádřil i senátor Petr Vícha, který změnu v rámci zvýšení rodičovského příspěvku považuje za nespravedlivou. Jak uvedl, zkrátka rodiče dětí, které se letos narodí chvilku před půlnocí, přijdou prakticky z minuty na minutu o 50 tisíc korun. Opozice taktéž při projednávání novely neuspěla s návrhem na vyšší růst. Zdá se však, že se v tomto směru už nic zásadního nezmění.

Zdroj: https://www.finance.cz/546735-rodicovsky-prispevek-se-zvysi-o-50-000-kc-od-1-ledna-2024-pro-koho/

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ano-ustavni-stiznost-rodicovsky-prispevek-alena-schillerova.A231206_164104_domaci_kurl

Náhledové foto: autor Eva Kovaříková

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alena_Schillerov%C3%A1_listopad_2021.jpg