Historický zlom v Samsungu: Odbory vyhlašují časově neomezenou stávku

Jihokorejská technologická společnost Samsung Electronics čelí bezprecedentní výzvě. Odbory, které zastupují téměř čtvrtinu jeho zaměstnanců v Jižní Koreji, vyhlásily časově neomezenou stávku. Požadují lepší platové podmínky a benefity. Tato situace představuje významný obrat pro společnost, která dlouhodobě odolávala odborovému hnutí.

Eskalace napětí mezi odbory a vedením

Národní odborový svaz Samsung Electronics (NSEU) oznámil zahájení časově neomezené stávky. Rozhodnutí padlo po třídenní generální stávce. „Společnost nemá v úmyslu vést dialog,“ uvedl zástupce NSEU. Stávka začala už 10. července.

Odboráři požadují pro zaměstnance Samsungu zvýšení mezd, zlepšení pracovních podmínek a rozšíření benefitů. Tvrdí, že firma profituje z rostoucího trhu s technologiemi umělé inteligence (AI), ale tyto zisky se nepromítají do mezd a benefitů pracovníků.

Odbory tvrdí, že do protestu se zapojilo asi 6 500 zaměstnanců. Vyzývají další členy k účasti. Samsung naopak popírá jakékoli narušení výroby.

„Zajistíme, aby nedošlo k žádnému narušení výrobních linek,“ sdělil mluvčí Samsungu. Firma deklaruje ochotu k jednání „v dobré víře“.

Dopady stávky

Stávka představuje významný zlom. Až do roku 2020 Samsung totiž neumožňoval odborové zastoupení zaměstnanců. Změna přišla po intenzivní veřejné kritice a právních problémech vedení firmy.

Minulý týden Samsung Electronics oznámil, že očekává, že jeho zisk za druhé čtvrtletí roku 2024 vzroste 15krát ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Rozmach technologií AI zvedl ceny pokročilých čipů, což firmě pomohlo k rekordním ziskům.

NSEU uvádí, že se stávky zatím účastní asi 6 500 zaměstnanců, a vyzvala další své členy, aby se k protestní akci připojili. Mluvčí Samsungu se odmítl vyjádřit k počtu stávkujících.

Akcie společnosti zatím reagují na oznámení stávky pouze mírným poklesem. Dlouhodobé dopady protestu však zůstávají nejisté.

Budoucnost pracovních vztahů v Samsungu

Ještě není jasné, jak dlouho stávka potrvá a jaký bude mít dopad na Samsung a jeho zaměstnance. Odbory a vedení firmy se budou pravděpodobně i nadále scházet k jednáním o řešení této situace.

Další jihokorejská značka Hyundai Motor a její odborová organizace v pondělí dosáhly předběžné dohody o mzdách, čímž odvrátily stávku plánovanou na středu a čtvrtek, uvedla místní tisková agentura Yonhap. Dohoda zahrnuje zvýšení základní měsíční mzdy o 111 200 korejských wonů (81 dolarů), jakož i bonusy a firemní akcie.

Zdroje info: Reddit, https://www.cnbc.com/2024/07/10/samsung-electronics-workers-declare-a-second-strike-in-south-korea.html, https://www.bbc.com/news/articles/c51yelv4e72o

Náhledové foto: Pixabay