Digitalizace stavebního zákona rozdmýchává debatu o roli médií v Česku

stavba

Česká republika se nachází uprostřed významné změny – digitalizace stavebního zákona. Digitalizace stavebního zákona má zjednodušit a urychlit povolovací procesy. Ale proč vyvolává tolik kontroverzí? Je kritika opozice oprávněná, nebo jde jen o politické body? A jakou roli v tom všem hrají média? Nezaslouží si občané jasnější a vyváženější informace o tak důležité reformě? A co nám celá tato debata říká o stavu české mediální scény a veřejné diskuze? Pojďme se na tyto otázky podívat podrobněji v následujícím článku.

Už od počátku je všechno špatně. Vláda a ministr Bartoš její smysl vysvětlovali a vysvětlili. Co se stalo dál? Opozice se pustila do zpochybňování a média je začala prezentovat. A pokračuje to dál. Co ale zpochybňují? To, že tato reforma měla být připravená dávno? Ne. Jednou je to rušení tendrů a termín spuštění a připravenost, podruhé školení úředníků, potřetí případ pár nesmyslných kabelů, počtvrté … A takto bychom mohli pokračovat. A co si z toho má obyčejný člověk vzít? Usnadnění procesu? Ne, pochybnosti. Všechno je špatně.

Média a zmatek kolem stavebního zákona

Seznam Zprávy zveřejnily Holubův komentář: „335 paragrafů. Kdo se bojí nového stavebního zákona?“ Příběhu, který právě prožívá Česko, lze jen těžko rozumět. Znamená celá ta panika, že teď už budeme při schvalování staveb úplně nejhorší na světě? Spíše jde o to, že pokud jde o výstavbu, mají Češi ve zvyku přehánět.

Forum24 publikovalo: „Úřady se bojí nového stavebního zákona. Bartošova digitalizace čelí kritice.“ Nějak v titulku zanikl ten hlavní a podstatný poslední odstavec článku, že „Systém digitalizace stavebního řízení ale vnímali odborníci, které ČTK v dubnu oslovila, vesměs pozitivně. Rozhraní považovali za jednoduché a intuitivní, přesto podle nich zatím nebylo možné říct, zda systém přispěje ke zrychlení povolovacích procesů“.

Problém médií a politiky

Není ten „problém“ náhodou někde jinde? Češi mají ve zvyku přehánět a média ještě více. Vždyť celé je to naopak. Hurá, pohneme se dopředu. To jen se opozice snaží všechno zpochybnit. Budeme zpochybňovat i Boží desatero? Kulatost země? Chceme se vrátit do třicátých let minulého století?

Ten politický postoj se ještě dá chápat. Co je nepochopitelné, je přístup médií. Málokteré médium prezentovalo tuto změnu jako změnu k lepšímu. Klára Dostálová byla slyšet s neustálou kritikou, média ji prezentovaly, stejně jako všechno ostatní. V podstatě, vládo, to, co děláš, je a bude všechno špatně. O podstatu nejde, jde jen o politikaření. O podstatu žurnalistiky nejde, jde jen o marketing.

Kam se ztrácí poctivá novinařina?

Maya kdysi zpívala „Kam se ztrácíš…“. Kam se ztrácíš, poctivá novinařino, kam se ztrácíš, poctivá a nezávislá žurnalistiko? Kdo pokřivil tvoji podstatu? Proč neplníš svoji roli? 26. 6. 2024 se na Novinkách objevila zpráva: Česko zasáhnou silné bouřky. A na koncentrátoru Seznamu přišla smršť. CNN Prima News se do toho opět opřela. Opřela se jak do marketingu, tak i do vlády a do pětikoalice.

Příspěvky pěkně vedle sebe, spíš pod sebou:

Kubáček: Vztah ODS a Starostů je nyní kdo s koho. Situace okolo střelby na FF je neudržitelná

Ministryně vříská, náčelník štábu ji nebere za sobě rovnou. Vztahy na obraně drhnou, říká Kolář

Kulidakis: Piráti nemají výkon ani výtlak. Škodí jim kravaty a vládní angažmá, dodal Korecký

Eurokomisařka Nerudová? Neví ani počet pohlaví, odmítla návrh Maříková. Lochman ji hájil

Zahradil: Koalice Spolu bylo dost, je načase přestat. Babiš se v Evropě pustil do odvážné hry

No, co k tomu říci. Za vším hledejte marketing a osobní zájmy.

Politika a marketing v médiích

Babiš vytáhl do boje za suverenitu. Ve vlasteneckém manifestu nastínil vizi Evropy, přinesla CNN Prima News. Lepší PR článek byste nemohli najít. Lepší oslavu geniality Andreje Babiše nikde nenajdete. Tak oslavně laděný článek nepublikovalo žádné jiné z médií. A to se některé snaží.

Kladu si otázky. Nepatří náhodou CNN Prima News Andrejovi? Je Mára Prchal opravdu mimo hru? Kolik pozitivního prostoru Andrej a jeho zaměstnanci v médiích dostává? Čím si to u mediálních domů vysloužil? Proč média prezentují vládní kroky v negativním módu?

Zpochybňování a marketingové peníze

Že by to zpochybňování všeho tak vynášelo? Že by ty marketingové peníze byly tak účinné? Echo24 napsalo: „Útok na solar střední třídy.“ Schillerová obvinila Stanjuru, že chystá další daňový balíček. CNN Prima News: Schillerová: Vláda tajně chystá brutální zvýšení daní. Lidi jste okradli vy, reagoval Skopeček. Seznam Zprávy: Schillerová tvrdí, že Stanjura chystá nový daňový balíček. Ministr to popírá. iRozhlas: Schillerová obvinila Stanjuru, že chystá daňový balíček. Ten se proti tomu ohradil. Deník: Schillerová obvinila Stanjuru, že chystá daňový balíček. Ministr to odmítá.

Porovnání titulků pěti médií mluví za vše. Kdo se snaží plnit zpravodajskou roli, a kdo do toho vnáší emoce a tendenční politiku? Závislá, nebo nezávislá média?

Schizofrenie médií a veřejnoprávní role

Martin Komárek prezentuje na Deníku projekt Černá a Bílá o veřejnoprávních médiích. Na první dobrou mě upoutala, ta škodlivá novinářská zkratka v nadpisu: „Čtenáři Deníku nepotřebují veřejnoprávní televizi a rozhlas, ukázala anketa.“ Už jenom z podstaty. Jsem čtenář Deníku (i jiných médií) a ani tady, ani nikde jinde jsem nikdy nehlasoval. Takže normální nadpis, pojatý v tomto duchu by měl být: „Hlasující čtenáři Deníku nepotřebují…“ A co ti nehlasující? Kam by se přiklonili?

Zastánci veřejnoprávních médií argumentují jejich nezastupitelnou rolí při poskytování objektivních informací nezávisle na komerčních zájmech. Kritici naopak zpochybňují jejich potřebnost v éře internetu a plurality informačních zdrojů.

A jaký je závěr digitalizace stavebního řízení?

Echo24 si ještě stačilo expresivně přisadit „Nejhorší systém za 30 let“ i bezpečnostní díry. Bartošovo stavební řízení se bude muset opravit

Prošla si mediální bouřkou, prošla si vychytáním uživatelského nastavení, doděláváním funkcionalit, které nebylo možné otestovat, anebo se přehlédly a běží tak, jako jiné systémy.

3.7.2024 proběhla možná závěrečná „odborná“ debata na CNN Prima News

Hádka o digitalizaci: Je to megaprůšvih, nařkl Havlíček Bartoše. Sprosté lži, opáčil ministr

Bartoš plul na vlně čísel, dat a reálného stavu, Havlíček v bouři nepřetržité negace. Nutno přiznat, že se moderátorka přizpůsobila podmínkám, tentokrát zvládla téma a snažila se plavat v klidnějších vodách.

Autor článku: Aleš Zlý

Zdroje info: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-komentar-335-paragrafu-kdo-se-boji-noveho-stavebniho-zakona-254821, https://www.forum24.cz/urady-se-boji-noveho-stavebniho-zakona-bartosova-digitalizace-celi-kritice, https://cnn.iprima.cz/kubacek-vztah-ods-a-starostu-je-nyni-kdo-s-koho-situace-okolo-strelby-na-ff-je-neudrzitelna-440900, https://cnn.iprima.cz/nenavist-mezi-cernochovou-a-rehkou-ministryne-vriska-on-ji-nebere-jako-rovnou-rika-kolar-440841, https://cnn.iprima.cz/nenavist-mezi-cernochovou-a-rehkou-ministryne-vriska-on-ji-nebere-jako-rovnou-rika-kolar-440841,https://cnn.iprima.cz/eurokomisarka-nerudova-nevi-ani-pocet-pohlavi-odmitla-navrh-marikova-lochman-ji-hajil-440686, https://cnn.iprima.cz/koalice-spolu-uz-bylo-dost-mysli-si-zahradil-babis-se-v-evrope-pustil-do-odvazne-hry-440750, https://cnn.iprima.cz/babis-vytahl-do-boje-proti-globalistum-v-manifestu-nove-vznikle-aliance-nastinil-vizi-evropy-441318, https://echo24.cz/a/HGvtm/zpravy-ekonomika-schillerova-obvinuje-stanjuru-ze-chysta-novy-danovy-balicek, https://cnn.iprima.cz/schillerova-vlada-tajne-chysta-brutalni-zvyseni-dani-lidi-jste-okradli-vy-reagoval-skopecek-441301, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-schillerova-tvrdi-ze-stanjura-chysta-novy-danovy-balicek-ministr-to-popira-254945,https://www.irozhlas.cz/ekonomika/schillerova-obvinila-stanjuru-ze-chysta-danovy-balicek-ten-se-proti-tomu-ohradil_2406301609_kma, https://www.denik.cz/ekonomika/alena-schillerova-zbynek-stanjura-zakon-o-ucetnictvi.html, https://www.denik.cz/cerna-a-bila/verejnopravni-media-cesky-rozhlas-ceska-televize-nazory.html, https://echo24.cz/a/HNTTH/zpravy-domov-nejhorsi-systme-30-let-bezpecnostni-diry-bartos-staevbni-rizeni-opravit, https://cnn.iprima.cz/hadka-o-digitalizaci-je-to-megaprusvih-narkl-havlicek-bartose-sproste-lzi-opacil-ministr-441606

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.