Historická dohoda o zdanění nadnárodních firem

01_danova_dohoda

Skupina ministrů financí zemí G7 se Londýně v sobotu dohodla, že podpoří globální minimální daň pro nadnárodní společnosti ve výši nejméně 15 %. Shoda panovala také na tom, že největší společnosti by měly platit daně tam, kde generují tržby, a ne jen tam, kde jsou fyzicky přítomny.

Historická dohoda

Dle oficiálního prohlášení dosáhli ministři financí Kanady, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Velké Británie a USA  „historické dohody o reformě globálního daňového systému tak, aby byl vhodný pro globální digitální věk, a hlavně aby zajistil, že bude spravedlivý, aby správné firmy platily správné daně na správných místech“.

Za Spojené státy se jednání účastnila ministryně Janet Yellenová, která uvedla, že dohoda je významným a bezprecedentním závazkem nejbohatších ekonomik světa, jejíž cílem je zabránit firmám vyhýbat se daním přesunem zisků do zahraničí.

Dohoda je v zájmu všech zúčastněných zemí (a většiny ostatních, Českou republiku nevyjímaje). Prvotní impuls však vyšel ze Spojených států a od Bidenovy administrativy, která doufá, že zajistí narovnání podmínek pro podniky a povzbudí jednotlivé země v tom, aby jejich ekonomické soutěžení probíhalo na takových pozitivních základech, jako je vzdělávání, výcvik pracovních sil a investice do výzkumu, vývoje a infrastruktury.

02_danova_dohoda

Foto: Pixabay

Co na to Big Tech?

Dohoda se samozřejmě úzce dotýká technologických gigantů, souhrnně označovaných jako Big Tech. Mnohé vlády včetně té české si už dlouho stěžují, že velké digitální společnosti by v jejich zemích měly na daních odvádět více. Představitelé velkých technologických firem nicméně minimálně v oficiální komunikaci výsledek dohody vítají. Např. Facebook ve svém prohlášení vyjádřil podporu procesu mezinárodní daňové reformy, byť to bude pro firmu znamenat vyšší daně. Podobná prohlášení zazněla také z Amazonu či Googlu.

Dohoda je také vítězstvím Joe Bidena, který ukazuje, že „diplomacie se vrátila“ a Spojené státy jsou znovu schopné postavit se do čela při řešení globálních problémů.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/06/05/business/g7-biden-global-tax-intl-gbr/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.