Facebook vyměřil Trumpovi trest na 2 roky

01_trump2

Donald Trump, ještě jako prezident USA, dostal na několika sociálních sítích trest ve formě odstavení účtů, protože opakovaně uváděl dezinformace o volebních výsledcích amerických prezidentských voleb a také podněcoval k násilí při útoku jeho přívrženců na Kapitol. Nyní byl společností Facebook tento trest určitě vyměřen. Předtím platil zákaz na dobu neurčitou.

Ze zákazu na neurčito 2 roky

Společnost Facebook zprvu zablokovala Trumpův účet s tím, že jde o časově neohraničený zákaz účtu. V rámci přezkumu se však ve společnosti dostal Dozorčí panel Facebooku, který ve svém stanovisku kritizoval časovou neohraničenost. Tomuto „nejvyššímu soudu Facebooku“ bylo dáno za pravdu vedením společnosti a nyní byl tedy „trest“ Donalda Trumpa změněn na trest dvouletý. Počítá se od původní blokace účtu, a tak vyprší nejdříve v lednu roku 2023. Obdobné je to i u účtu na Instagramu, který také spadá pod společnost Facebook.

V roce 2023 bude Facebook konzultovat povolení Trumpových účtů

Trumpovy účtu na Facebooku a Instagramu, které by mohly být klíčové pro případnou další kandidaturu Donalda Trumpa na post prezidenta USA, by tedy měly být funkční nejdříve od ledna 2023. Facebook však ve své zprávě uvedl, že v době konce trestu bývalého amerického prezidenta bude problematiku vpuštění Trumpa na tyto sociální sítě konzultovat s experty. Bude se posuzovat otázka, zda by opětovné spuštění účtů neznamenalo závažné ohrožení veřejné bezpečnosti.

Trump označuje postup Facebooku za urážku voličů

Trump v reakci na toto rozhodnutí Facebooku zopakoval, že postup společnosti je urážkou všech lidí, kteří jej v prezidentských volbách na podzim 2020 podpořili. Tyto volby prohrál. Nyní však, stejně jako celou dobu od podzimu 2020, opět prohlásil volby za neregulérní. Nikdy se mu však tato nařčení nepodařilo prokázat, byť se po vyhlášení výsledků voleb vrhal on a jeho právní tým do mnoha bitev u soudů. Poté Trump dodal, že jde o cenzuru a toto umlčování by Facebooku nemělo procházet. „Nakonec vyhrajeme,“ uzavřel bývalý prezident své vyjádření.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.