Proč letecké společnosti vyřazují oříšky z prodeje na palubě? Může jít o silný alergen

Eurowings

Již v roce 2019 proběhla mediálním světem zpráva, že britská nízkonákladová společnost easyJet vyřazuje ze své palubní nabídky oříšky. Důvodem je fakt, že se jedná o velmi silný alergen, který může ohrozit i cestující, kteří oříšky přímo nesmí, ale přijdou s nimi do kontaktu. Stejně se zachovaly i společnosti British Airways, nebo Qantas. V současné době se však oříšky na palubách letadel opět dostávají do centra pozornosti.

Případ Eurowings

Letecká společnost Eurowings musí nyní řešit problém jedné svojí pasažérky, který se týká právě oříšků. Tato 27letá žena prožila 13. července na letu z Londýna do Dusseldorfu anafylaktický šok poté, co si jiný cestující v blízké části letadla otevřel balíček oříšků. Podle odborníků jsou právě oříšky tak silným alergenem, že k vyvolání silné reakce stačí kontakt alergika s několika málo mikročásticemi alergenu, které uniknou do ovzduší po otevření balíčku s oříšky.

Když dotyčná letěla na tejné trase znovu, oznámila letuškám, že trpí touto alergií, a ty velmi ochotně slíbily, že oříšky během letu nebudou prodávat, a navíc prostřednictvím hlášení upozornili i ostatní cestující, aby si případně své vlastní oříšky neotevírali.

Eurowings

Foto: Pixabay

Kde leží hranice?

Když se však žena o totéž pokusila na zpátečním letu, palubní personál jí odmítl být nápomocen kromě toho, že nabídl, že upozorní cestující na okolních sedadlech. Žena proto ve strachu z opakování problému koupila veškeré oříšky, které byly na palubě za cenu 168 euro, v přepočtu něco přes 4000 Kč, a následně kontaktovala společnost Eurowings, aby jí na tento problém upozornila.

Odpověď společnosti se nesla v tom duchu, že společnost provozuje 600 letů denně a přepraví více než 80 000 pasažérů, a existuje celá řada alergenů a nelze s jistotou vyloučit jejich přítomnost na palubě. Eurowings se tak zjevně nehodlají zařadit mezi společnosti, které alergikům vycházejí vstříc. I chování k lidem s alergiemi však může cestující ovlivnit při výběru jejich dalšího letu. Není proto vyloučeno, že ze strany Eurowings uslyšíme o další revizi postoje, a společnost začne alergikům vycházet vstříc.

Zdroje informací: https://simpleflying.com/eurowings-peanut-allergy-passenger-purchase/

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/eurowings-obcerstveni-alergie-orechy-arasidy-cestujici.A230814_112725_eko-zahranicni_rie

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.