Havlíček velmi lacině kritizuje vládu: Gigafactory v ČR nebude kvůli jejímu amatérismu, VW přitom nechce stavět

Karel Havlíček

Bývalý dvojministr Babišovy vlády Karel Havlíček si opět bere na sociálních sítích slovo a kritizuje vládu za to, že u nás koncern Volkswagen nepostaví svou Gigafaktory. Píše o tom, že za vším stojí naprostý amatérismus vlády, především však ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely. Servítky si tento exministr skutečně nebere. Nešetří pojmy, jako jsou nepředvídatelné prostředí, drahé energie, katastrofální komunikace a nekompetence. Nepostavení velké továrny bere jako další důkaz, že vlády naši zemi nedokáže nastartovat. Jeho kritika je však velmi laciná. Řešení jako již tradičně nenavrhuje žádné.

Zatím se postaví jen závod v Severní Americe

Nic moc jiného v tom není. Podle listu Financial Times se bude nyní automobilka soustředit na stavbu Gigafactory v Severní Americe. Tam by se pobídky na ni mohly vyšplhat až na 10 miliard eur, tedy 235 miliard korun. Česká vláda se vyjádřila tak, že ale tato továrna s výstavbou evropské nijak nesouvisí. Vše bylo plánováno předem. Závod, který mohl být postaven u nás, by zaměstnával až kolem 400 lidí a jeho výstavba by vyšla na 120 miliard korun. Nyní Volkswagen jednoduše stavět nechce.

V Evropě se zatím nikde stavět nebude

To by bylo fajn, kdyby si možná exministr Havlíček uvědomil. Evropská unie musí nějakým způsobem reagovat na masivní podporu Washingtonu pro zelenou energetiku. Ta je neskutečná a dosahuje 369 miliard dolarů (8,25 bilionu korun). I proto se VW rozhodl zatím výstavbu Gigafactory neřešit. Nicméně slušně poděkoval české vládě za to, že odvedla při přípravě potenciálního místění továrny vynikající práci.

Kritizuje, ale sám mnohdy jen mluvil

Kritizovat pan Havlíček umí skvěle. Tak nějak bych se ale rád zeptal, kde je onen stadion pro Martinu Sáblíkovou? Asi zmizel dřív, než se postavil. Stejně tak není několik hokejových stadionů a dálnice na Moravu. Slibovány byly také iStory. Slibů zkrátka bylo hodně, nicméně nakonec se tak nějak nic nestalo. Kritika současné vlády v tomto ohledu je většinou podivná a trapná, i když se zvyšujícími se cenami energií bude mít pan Havlíček pravdu. To je ale málo.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.ft.com/content/6ac390f5-df35-4e39-a572-2c01a12f666a,https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3570191-volkswagen-zatim-nebude-vyrabet-baterie-ve-vychodni-evrope-pise-financial-times, https://smutny.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=808564

Karel Havlíček: Náhledové foto Karel Havlíček/ sociální síť X 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.