Hnutí ANO se nevzdává: Ústavní stížnost k důchodům má změnit situaci

Alena Schillerová

Předčasná penze a valorizace důchodů jsou témata, která budí neustálou pozornost. Změny, které učinila současná vláda Petra Fialy, se nelíbí hnutí ANO, které reaguje podáním již druhé ústavní stížnosti. Co se opozici konkrétně nelíbí?

Experti hnutí ANO dokončili ústavní stížnost, která se vztahuje na změny v rámci předčasných důchodů a valorizace. Hnutí ANO se nelíbí, že vláda prosadila podstatné zpřísnění odchodu do předčasné penze, jakožto zpomalila valorizaci důchodů a pozměnila dosavadní systém fungování mimořádných valorizací.

Hlavní důvody pro podání stížnosti

Důvodem podání stížnosti ze strany hnutí ANO je, že v legislativním procesu zcela vypadlo klíčové přechodné období dlouhé 13 měsíců. Podle hnutí ANO se výsledné znění novely podstatně liší od toho, které schválila vláda, a které tuto přechodnou dobu zahrnovalo. Tímto došlo rázem ke změně podmínek pro odchod do předčasné penze bez stanovení adekvátního přechodného období. Díky tomu vznikla podstatná nerovnost mezi lidmi narozenými do 30. září a od 1. října, kteří po účinnosti novely bezprostředně ztratili nárok, přestože podmínky před tímto datem splňovali.

Hnutí ANO namítá porušení principů právního státu, především právní jistotou, tak předvídatelnost práva, ochrany legitimního očekávání a také s principem rovnosti v případě změn u předčasné penze. Dále se ze strany hnutí ANO jedná o závažné porušení demokratických principů zaručujících volnou a svobodnou soutěž politických stran, mezi které patří rovněž dodržování pravidel jednání Poslanecké sněmovny.

Reakce ministra práce a sociálních věcí

Na jednání hnutí ANO reagoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka slovy, že mu přijde, že jakmile není prosazen jejich názor, velmi často ANO začíná využívat ústavní činnosti. Nicméně podotkl, že to je samozřejmě jejich právo, mají na to dostatek poslanců. Však poslankyně Alena Schillerová prohlásila, že na stížnosti pracovali přední odborníci na ústavní právo.

První vs. druhá ústavní stížnost

Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by se mohla první stížnost projednávat veřejně, což znamená projednávání v určité fázi s účastníky řízení, což považuje za velmi vhodné. Jak Baxa uvedl, jedná se o věc, která má značnou společenskou sledovanost. K projednávání má dojít nyní v listopadu. Rozhodování o druhé stížnosti lze s pravděpodobností očekávat v první polovině roku 2024. S ohledem na závažnost tématu je možný předpoklad, že celé plénum bude projednávat i druhou stížnost. Definitivní rozhodnutí určí Ústavní soud až po prostudování spisu.

Zdroj: https://ceskeduchody.cz/zpravy/hnuti-ano-dokoncilo-druhou-ustavni-stiznost-k-duchodum?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=1184021&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

https://denikn.cz/minuta/1270508/ https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ano-ustavni-soud-novela-predcasne-duchody.A231031_113353_domaci_tbr

Alena Schillerová: Náhledové foto autor Eva Kovaříková

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Alena_Schillerov%C3%A1_listopad_2021.jpg